Kvalitný stan
Kde inde začať ako pri samotnom stane? Ak chcete stráviť noci pod holým nebom v pohode a pomerne pohodlne, dbajte na kvalitu. Stan za pár eur v štýle "len aby bolo" sa možno hodí deťom na záhradu, poriadne kempovanie si však vyžaduje dobrý stan, čo vydrží všetky nástrahy počasia.

 

Mäkšie spanie
Spanie na tvrdej zemi viac nocí po sebe? Pre väčšinu z nás to znamená boľavý chrbát ešte niekoľko dní či týždňov potom. Preto myslite na to, že niečo mäkšie pod spacák sa vám naozaj hodí a pokojne to môže byť aj nafukovacia posteľ. To je vychytávka, ktorá sa vyplatí.

Svetlo
Rozhodne nezabudnite na svetlo do stanu. Keď sa zotmie a vy ste mimo civilizácie, nastáva tma aj vo vašom dočasnom bývaní. Okrem klasickej baterky je šikovné si v stane zavesiť solárne nabíjané svetlá, ktoré sa cez deň nabíjajú a v noci vám skvelo poslúžia.

Repelent
Tip na nezaplatenie - nezabudnite si zobrať repelent, pokojne aj dva. Stanovanie znamená prírodu všade naokolo a bez odpudzovačov hmyzu sa zrejme dobre nevyspíte. Je vhodné zvonka nastriekať samotný stan, aby sa drobní bzučiaci držali ďalej a vy ste minimalizovali riziko štípancov.

Extra oblečenie
Hoci kempovanie plánujete v lete, nenechajte sa pomýliť tým, že je teplo a netreba vám veľa vecí. Treba, lebo večer sa ochladzuje a na miestach, kde sú široko ďaleko len lesy a lúky, je ešte o pár stupňov menej. Preto si pribaľte aj teplé oblečenie, prípadne nejaký šikovný hrejivý vankúš. Chladným rukám či nohám naozaj pomôže.