Bývalý vedec z NASA: "Už desaťročia máme dôkazy, že na Marse je život."
21. 5. 2020, 6:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 20:12)

Zdroj: NASA
NASA počas svojej existencie vyslala na Mars viacero misií a oficiálne sa žiadnej z nich nepodarilo nájsť známky života. Alebo áno? Bývalý zamestnanec NASA tvrdí, že o prítomnosti života na červenej planéte sa vie už desiatky rokov.
Gilbert V. Levin viedol v 70. rokoch výskumný tím, ktorý sa počas misie Viking pokúšal nájsť na Marse známky života. Nedávno odborný časopis Scientific American zverejnil článok, v ktorom Levin objasňuje, akým spôsobom prebiehala analýza vzoriek pôdy z červenej planéty.
Sonda Viking najprv vložila do pôdy živiny, aby zistila potenciálnu prítomnosť oxidu uhličitého. Ak by sa tu naozaj nachádzal tento plyn, mikroorganizmy by začali metabolizovať živiny, čo by znamenalo potenciálnu prítomnosť živých organizmov na Marse. Levin nazval takéto testovanie „jednoduchým a nespochybniteľným“. A uviedol, že v štyroch prípadoch prinieslo pozitívne výsledky, čo bolo podľa Levina jednoznačným dôkazom existencie života na Marse.
„Zdalo sa, že sme vtedy našli odpoveď na jednu z najvážnejších otázok, ktoré trápia ľudstvo,“ napísal Levin. NASA však nesúhlasila, výsledky testu odmietla s tým, že ide len o napodobeninu života a Viking nenašiel priamo v pôde Marsu organickú hmotu.
Levin sa teda pýta, prečo NASA neposlala na Mars ďalšiu misiu s vybavením na zistenie prítomnosti života. Na základe experimentov z misie Viking tak podľa neho mala urobiť. Miesto toho sa ale rozhodla uberať iným smerom a skúmala skôr to, či sú na červenej planéte vhodné podmienky pre život. To mal byť ale podľa Levina až sekundárny cieľ.
Zem a Mars si menia častice vždy, keď niektorú z planét zasiahne meteorit. Vďaka tomu môžu vesmírom putovať aj mikroorganizmy. V laboratóriách sa už podarilo dokázať, že mikróby zo Zeme by dokázali prežiť aj na Marse a dokonca aj cestu vesmírom. Na červenej planéte sa tiež podarilo nájsť vodu a prevaha izotopu uhlík-13 nad izotopom uhlík-12 v atmosfére naznačuje biologickú aktivitu.
Vozidlo Curiosity, ktoré sa na Marse pohybuje od roku 2012, už našlo nielen organickú hmotu, ale aj usadeniny, ktoré naznačujú, že planétu kedysi pokrývali slané jazerá.
„Aké dôkazy existujú proti existencii života na Marse? Prekvapivo žiadne,“ napísal Levin. A snaží sa presvedčiť NASA, aby počas nasledujúcej misie na červenej planéte overila aj výsledky experimentov z Vikinga. Už o pár rokov sa tak možno dočkáme prevratných zistení.