Bude sa dať zver v slovenských lesoch loviť lukom?
27. 12. 2021, 12:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 18:21)

Zdroj: Shutterstock
Kolegovia z redakcie Poľovníctvo a rybárstvo zisťovali, či sa bude dať zver v slovenských lesoch loviť lukom.

Zdroj: MIKO STEFAN

Zdroj: Štefan Miko

Zdroj: TB
Galéria k článku
Lov raticovej a inej poľovnej zveri lukom a šípom je u nás povolený v uzavretých chovoch, teda vo zverniciach. Na Slovensku zástancov tohto neobyčajne zaujímavého spôsobu lovu pribúda.

Zdroj: Tibor Benčič
Úspech lovu závisí aj od toho, ako sa vie lovec nepozorovane dostať do blízkosti zveri. Optimálne do 30 metrov. Nie vždy to však diviačiky akceptujú...
V Poľovníctve a rybárstve sme pred časom v spolupráci so Slovenským klubom loveckej lukostreľby – Slovakbowhunting uverejnili sériu reportáží z klasického lovu lukom na vybrané druhy zveri v niektorých zverniciach. Z členmi klubu sme sa nedávno stretli vo zverníku Kováčová neďaleko Vrábeľ. Má výmeru približne 180 hektárov a nenáročný výškový profilom ponúka ideálne podmienky na lov lukom. Zverník je domovom danielov s lopatami ťažkými päť-šesť kilogramov, trofejovo vysoko nad dvesto bodov. Zaujímavý je tu aj celoročný lov muflóna. V početných čriedach nájdete i barany so „zlatými“ tuľajkami.
Pokračovanie na nasledujúcej strane
Slovenský klub loveckej lukostreľby – Slovakbowhunting, vznikol v auguste 2017 pri Slovenskej poľovníckej komore. Predsedá mu Štefan Jakubík. V prvých rokoch sa podľa neho sústredili najmä na publikačnú činnosť a osvetu, no začali takisto presadzovať záujmy lovcov - lukostrelcov do legislatívy. Medzi tie najdôležitejšie a najzásadnejšie považuje dostať poľovnícku lukostreľbu aj do voľných revírov. Klub zatiaľ prezentuje na svojich stránkach viac ako 70 lokalít na Slovensku, kde možno loviť lukom, prípadne zaškoliť ďalších záujemcov o tento tradičný spôsob lovu. Za skvelý počin považuje predseda klubu aj založenie Krúžku mladých loveckých lukostrelcov na Strednej odbornej škole lesníckej v Banskej Štiavnici, kde pred dvoma rokmi našli spoločnú reč s pánom riaditeľom Miroslavom Ďurovičom. V súčasnosti má klub členov po celom Slovensku, keďže organizovanie väčších spoločných akcií pribrzdila pandémia, komunikujú a informujú sa viac online. Avšak lovy lukom neustali. Záujem o tento spôsob poľovačky podľa predsedu klubu je, napokon, príkladom bolo i naše stretnutie v Kováčovej.
Zdroj: Štefan Miko
Názorné ukážky manipulácie s lukom
Podstata lovu, či už lukom alebo poľovníckou zbraňou, je rovnaká. Poľovačka s lukom je príťažlivé v tom, že si lovec musí vyhradiť viac času na samotný lov. Dostať sa totiž ku zveri alebo ju v kryte so správnym vetrom vyčkať a uloviť na pár desiatok metrov je kumšt. Vyžaduje si trpezlivosť a vytrénované schopnosti.
Pokračovanie na nasledujúcej strane
Lukostreľba by sa v určitom právnom rámci určite dala využiť aj na regulovanie zveri so zmeneným správaním a na tlmenie diviakov v súvislosti s AMO. "Pri tomto spôsobe lovu zver nie je vyrušená zvukom ako pri použití palnej zbrane. Po výstrele z luku sa málokedy rozuteká. Platí to i vo voľnom revíri. Hrot loveckého šípu má pritom silné deštrukčné účinky." V niektorých krajinách už lukostrelcov povolali na tlmenie premnožených nutrií či diviakov v intravilánoch miest.
Zdroj: MIKO STEFAN
Diviak ulovený lukom
Poľovanie s lukom je rovnako ako poľovanie s puškou postavené na princípoch trvalej udržateľnosti a ochrany prírody. Možno je ešte trochu viac ekologické. Preto by sa malo podľa jeho priaznivcov dostať aj mimo zverníc. Slovenský klub loveckej lukostreľby je partnerom Slovenského poľovníckeho zväzu a Slovenskej poľovníckej komory, ktorá by sa stala odborným garantom poľovníckej lukostreľby vo voľných revíroch. Komora by podľa predstáv klubu riadila poľovnícku lukostreľbu prostredníctvom poverenej organizácie, podobne ako v prípade sokoliarstva. Podieľala by sa na tvorbe skúšobných poriadkov pre doplnkovú skúšku odbornej spôsobilosti, zabezpečovala by lektorov a skúšobných komisárov, vzdelávanie i strelecké súťaže.
Zdroj: MIKO STEFAN
Publikácia o loveckej lukostreľbe
"Príprava a doplnková skúška by bola v súlade so štandardami medzinárodnej lukostreleckej asociácie. Držiteľ poľovného lístka loviaci lukom by mal absolvované skúšky a doklad o odbornej spôsobilosti na lov lukom," uviedol Štefan Miko, podpredseda klubu. V súčasnosti lov zveri lukom možno vykonávať na základe platného poľovného lístka vo zvernici a s povolením na lov od užívateľa revíru.