V Škótsku existujú tri banky, ktoré môžu tlačiť bankovky, a pritom nejde o centrálne banky. Túto právomoc majú od roku 1845, kedy vstúpil do platnosti Zákon o škótskych bankovkách. Banka mohla tlačiť peniaze za podmienky, že do centrálnej Bank of England uložila zlato alebo striebro s takou hodnotou, aby sa rovnala objemu vytlačených bankoviek.

Fakt, že za všetkým stála Bank of England, mal uistiť verejnosť, že bankovky skutočne majú danú hodnotu. Ak by škótska banka skrachovala a jej bankovky sa stali neplatnými, ich majiteľ mohol zájsť do Bank of England a dostal by za ne peniaze vytlačené touto inštitúciou.

 

To isté platí aj pre banky v Severnom Írsku. Momentálne existujú štyri, ktoré môžu tlačiť vlastné bankovky za predpokladu, že do Bank of England vložia zlato alebo striebro.

Zdá sa, že legislatíva stojí na pevných základoch, tak ako je možné, že existujú stomiliónové bankovky?

Kvôli logistike. Existujú milióny a milióny bankoviek zo škótskych a írskych bánk a Bank of England má vo svojich priestoroch držať vlastné bankovky v rovnakej hodnote pre prípad, že by tá ktorá banka skrachovala a veritelia by si do Bank of England prišli po peniaze so skutočnou hodnotou. Lenže trezory tejto inštitúcie nie sú bezodné, našťastie sa však núka riešenie: bankovky s absurdne vysokou hodnotou.

Bank of England vydala prvú bankovku s hodnotou milión libier už v roku 1908 a dala jej prezývku Obor. Neskôr vydala prvý Titan: bankovku s hodnotou sto miliónov libier. Samozrejme, že tieto bankovky sa netlačia na rovnaký papier ako ich podstatne menšie kolegyne. Titani sú vytlačený na formáte A4, Obri na formáte A5. Bank of England ich stráži ako oko v hlave, nie sú určené do obehu. Za posledných sto rokov táto inštitúcia vytlačila najmenej štyritisíc Obrov a Titanov v hodnote osem miliárd libier.