Bizarné správanie ovčieho stáda v čínskej provincii Vnútorné Mongolsko zachytila bezpečnostná kamera. V stredu 16. novembra 2022 video zverejnilo jedno zo štátnych médií. Na záberoch vidno, ako stovky oviec kráčajú vo veľkom kruhu v smere hodinových ručičiek a desiatky zvierat stoja uprostred tohto kruhu. Zvieratá sú údajne celkom zdravé a striedajú sa v odpočinku, kŕmení a pití.

Majiteľ farmy uviedol, že zvláštny fenomén odštartovalo pár oviec ešte 4. novembra a postupne sa k nim pridávali ďalšie, nie však všetky ovce z farmy.

Príčinu bizarného správania sa zatiaľ nepodarilo odhaliť. Najpravdepodobnejším vysvetlením je podľa odborníkov nákaza zvierat baktériu Listeria monocytogenes, ktorá spôsobuje chorobu známu ako listerióza. K jej príznakom môžu patriť aj poruchy správania. Faktom ale je, že zvieratá, u ktorých sa listerióza prejaví, umierajú do 48 hodín, a čínske ovce kráčajú v kruhu už vyše dvoch týždňov.

Nejde však o celkom ojedinelý fenomén. V minulosti sa objavili desiatky podobných prípadov, rovnako ako u čínskych oviec sa však príčinu nezvyčajného správania nepodarilo odhaliť.