Začiatkom februára 2023 zatkla moskovská polícia 48-ročného muža z mesta Ruza, ktorý hodil do jednej z pobočiek Sberbank v hlavnom meste Ruska Molotovov koktejl. Pracovníkom sa našťastie podarilo plamene uhasiť ešte pred príchodom hasičov a policajti rýchlo identifikovali a zatkli páchateľa. Na prvý pohľad išlo o jednoduchý prípad, ktorý sa však v dôsledku vyšetrovania celkom skomplikoval. Čím viac podozrivý okolnosti spáchania svojho činu vysvetľoval, tým viac bol celý príbeh šialenejší.

Rus, ktorého meno polícia z dôvodu ochrany súkromia nezverejnila, uviedol, že ho telefonicky kontaktoval človek, ktorý sa predstavil ako zástupca najväčšej ruskej banky. Začal mu tvrdiť, že jeho účet sa spája s podozrivými aktivitami a dotyčný nádejného podpaľača presvedčil, že podvodníci sa ho snažia pripraviť o peniaze. Najlepšie by vraj urobil, keby prevedie peniaze na bezpečný účet, ktorý je pod dohľadom pracovníkov banky.

V priebehu nasledujúcich dní 48-ročný nič netušiaci muž previedol viac než milión rubľov (vyše 12-tisíc eur) na viacero účtov údajného zástupcu Sberbank. V tej fáze podvodníci väčšinou prerušia akúkoľvek komunikáciu s obeťou, v tomto prípade sa ale zachovali inak a rozhodli sa s mužom pohrať.

Keď mu potvrdili, že peniaze majú bezpečne na účte, dokázali muža presvedčiť, že jediný spôsob, ako odhaliť tých, ktorí ho chceli pripraviť o peniaze, bolo podpáliť pobočku Sberbank, ktorá mala byť ich sídlom. Dokonca obeti dali návod na výrobu Molotovovho koktejlu.

Ťažko tomu uveriť, ale potom, ako sa muž uistil, že v pobočke nie sú žiadni klienti, otvoril dvere a vhodil dnu zápalnú fľašu. Akým spôsobom mal takto dokázať, že pobočka je sídlom podvodníkov, už policajtom nebol schopný povedať. Momentálne čelí obvineniam z ničenia majetku a šanca, že sa dostane späť k svojim peniazom, je prakticky nulová.