Švajčiarsky armádny nôž

Stále platí, že najlepším viacúčelovým nástrojom je švajčiarsky nôž, ktorý je na trhu už viac ako 130 rokov. Pravé nože Swiss Army Knife nie sú lacné, no sú špičkové. Najväčší z nich váži 900 gramov, obsahuje 87 nástrojov, ktoré majú spolu 140 funkcií. Je skoro 23 centimetrov široký a stojí približne 1200 eur. Švajčiarske armádne nože dokážu takmer čokoľvek, od založenia ohňa cez pílenie malých kmeňov až po stavbu provizórneho baraku. Najväčšia nožiarska fabrika v Európe je Victorinox. Denne v nej vyrobia až 100-tisíc nožov a na skompletizovanie niektorých treba vykonať 400 až 500 krokov. Fabrika pracuje až s 800 strojmi.

Lekárnička prvej pomoci

Každý dúfa, že na výlete či dovolenke ju nebude potrebovať, ale kvalitne vybavená lekárnička je vždy dobrý nápad. Preto sa uistite, že v nej máte sterilné obrúsky na čistenie rán a rúk a dezinfekčné prípravky. Dôležité sú lieky na zníženie horúčky a proti bolesti, prípravky proti hnačke, antihistaminiká, repelentný prípravok proti hmyzu, pohotovostné obväzy, vata, elastické obväzy na prípadné podvrtnutia končatín, pinzeta, nožnice a náplasti. Zídu sa vám aj očné kvapky a nezabudnite pribaliť lieky, ktoré pravidelne užívate.

Vodotesné zápalky

Keď sa turista vyberie do prírody, potrebuje sa spoľahnúť na to, že keď zmokne alebo spadne do potoka, tak aj napriek všetkému si dokáže založiť oheň, aby sa zohrial a vysušil si oblečenie. Preto vodoodolné zápalky sú lepšie než obyčajné. Zápalky sú impregnované, aby odolali vlhkosti, preto ich zapálite aj po páde do vody.

Pevná obuv

Každý turista už zistil, že kvalitné topánky sú pri dlhej chôdzi nesmierne dôležité. Kúpte si pár, ktorý vašim nohám poskytne dostatočný priestor, pretože ak sú topánky príliš tesné, je takmer isté, že budete mať na nohách pľuzgiere. Po kúpe turistické topánky pár dní noste, aby si nohy zvykli na novú obuv. Kvalitná outdoorová obuv musí byť pevná a fixovať nohu pri náročnejších pohyboch. Mala by mať nepremokavý povrch, hrubú vibramovú podrážku pre zdravý došľap a elimináciu rizika pošmyknutia a tiež gumový ochranný lem, ktorý obuv chráni pred vodou a ostrými skalami. Tepelná izolácia zaistí, aby boli nohy chránené pred chladom. A ak budú mať k tomu všetkému vaše vyvolené topánky ešte aj atraktívny dizajn, máte vyhraté!

Spací vak

Spací vak by mal byť ľahký, priestranný a vodotesný. Vyberte si vak podľa podmienok, v ktorých ho budete používať. Tepelno-izolačné vlastnosti spacieho vaku ovplyvňuje izolačná náplň. Každý spacák má rôzne množstvo izolačného materiálu, pričom zvyčajne ide o perie alebo syntetiku. Závisí, v akých podmienkach spacák využijete. Dôležitá je aj hmotnosť a veľkosť. Ak s ním pôjdete na dlhšiu turistiku, pripevnite si spací vak na vonkajšiu stranu batohu. Ak môžete, zrolujte ho pomocou tenkej podložky na matrac. Budete sa vám ležať mäkšie.

Analógové hodinky, kompas a mapy

Keď ste v otvorenom priestore, nie je dobrý nápad spoliehať sa iba na GPS smartfónu. V kritických situáciách môžete zistiť, že pokrytie signálu je slabé alebo máte vybitý telefón. Možno si myslíte, že zaradenie analógových hodiniek, kompasu a klasickej mapy do tohto zoznamu je trochu staromódne, ale práve to vám môže zachrániť život. Podrobná mapa oblasti, do ktorej idete vám umožní zistiť, kde sa nachádzate a je to najlepší spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Pomôže vám tiež nájsť dôležité zdroje, ako sú rieky, rybníky a potoky.

Nepremokavý odev

Dobrý ochranný odev vám ušetrí veľa nepohodlia. Dnes sa už dá ľahké, funkčné a kvalitné outdoorové oblečenie kúpiť za rozumnú cenu. Pri krízových situáciách je najdôležitejšie pravidlo, že oblečenie musí byť vždy čo najsuchšie. Najväčší dôraz klaďte na ponožky, ktoré musia byť vždy suché. Vlhké si okamžite vymeňte, pretože vám veľmi rýchlo spôsobia pľuzgiere. Vysušte oblečenie cez noc pri táboráku alebo ho cez deň položte na slnko.