Pot Audrey Hepburnovej

V roku 2017 aukčná spoločnosť Christie's vydražila časť osobného majetku po zosnulej herečke Audrey Hepburnovej, za ktorý zberatelia minuli celkovo okolo 5,3 milióna dolárov. Najdrahším bol scenár k natáčaniu filmu Raňajky u Tiffanyho, za ktorý istý zberateľ zaplatil viac ako 700-tisíc dolárov. Scenár v celom rozsahu je pritom k dispozícii online. Každý si môže stiahnuť kópiu zadarmo na určených stránkach. To znamená, že zberateľ v podstate zaplatil 700-tisíc dolárov len za pot, kožný maz a nejaký ten odtlačok prsta, ktorý Audrey Hepburnová zanechala na stránkach scenára, keď ním listovala.

Vlasy Justina Biebera

V roku 2011 sa tínedžerský idol rozhodol oholiť si hlavu. Nezostalo však iba pri tomto úkone, pretože Justin obetoval vlasy pre dobrú vec. Ponúkli ich v aukcii na serveri eBay, kde každý prameň vlasov vyniesol 40 668 dolárov. Vlasy do aukcie venovala moderátorka Ellen DeGeneresová, ktorá ich dostala od Justina v podpísanej škatuli k narodeninám. Súčasťou dražby bola i možnosť stretnúť sa so spevákom počas jeho vystúpenia v talk show Ellen DeGeneresovej. Všetky peniaze doručili nadácii Gentle Barn Foundation, ktorá sa stará o zranené a opustené zvieratá.

Doména business.com

Koľko by ste dali za právo používať názov domény business.com? Telefónna spoločnosť RH Donnelley kúpila názov za neuveriteľných 350 miliónov dolárov, pričom pri predaji porazila takých uchádzačov ako The New York Times či Dow Jones. Po kúpe zmenili stránku na základnú stránku s obchodnými konzultáciami. Napriek tomu, že stránka má stabilnú návštevnosť a nepochybne pomôže generovať príjmy, ak ju nebudú správne spravovať, je málo pravdepodobné, že by mohla v dohľadnej dobe splatiť vloženú investíciu.

Diamant  Ružová hviezda

Diamant „Pink Star“ v roku 2017 predali v aukčnej sieni Sotheby's v Hong Kongu za rekordných 71 miliónov dolárov. Spoločnosť s názvom Chow Tai Fook Enterprises kúpila diamant presne za 71,2 milióna dolárov. Diamant vyťažili v juhoafrickej bani v Botswane v roku 1999 a ide o mimoriadne raritný kus, pretože ružové diamanty nie sú bežné. Väčšina z nich má päť karátov, „Ružová hviezda“ mala neuveriteľných 60. Vzácnosť tkvie aj v tom, že kým približne 98 percent diamantov obsahuje prímes dusíka a zaraďujú sa do skupiny I, Pink Star patrí do skupiny IIa, čo znamená, že neobsahuje dusík ani bór.  

Najdrahšia fotografia

Rhein II je farebná fotografia od nemeckého výtvarného umelca Andreasa Gurského z roku 1999. Je na nej rieka Dolný Rýn, ktorá tečie horizontálne medzi plochými zelenými poľami pod zatiahnutou oblohou. Detaily, ako psičkári a budovu továrne, umelec odstránil digitálne. Koľko by ste zaplatili za kópiu fotografie? Určite vás prekvapí, keď vám prezradíme, že v roku 2011 ju na aukcii vydražili za 4,3 milióna dolárov, čo z nej robí najdrahšiu fotografiu v histórii. Kým autor opisuje fotografiu ako „dramatickú a hlbokú úvahu o ľudskej existencii a našom vzťahu k prírode na prelome storočí“, denník Guardian, ktorý informoval o predaji, ju opísal ako „zabahnený obraz pustej, nevýraznej krajiny“. Pozrite si ju a urobte si vlastný názor.

Posvätný grilovaný syr

V roku 1994 si obyvateľka Floridy Diane Duyserová pripravila na obed grilovaný syr. Keď si z neho chcela odhryznúť, všimla si na syre zreteľnú podobizeň Panny Márie. Manželia syr nezjedli, ale schovali a strážili ako oko v hlave celých desať rokov. Je neuveriteľné, že počas celého obdobia sa syr neskazil a podoba Panny Márie nezmizla. Navyše pre Dianu syr fungoval ako talizman pre šťastie, pretože jej pomohol vyhrať 70-tisíc dolárov v miestnom kasíne. Po desiatich rokoch sa manželia rozhodli syr vydražiť na eBay. Predali ho za 28-tisíc dolárov, pričom kupcom sa stala spoločnosť Goldenpalace.com, ktorá plánovala syr opäť vydražiť a získané peniaze použiť na charitatívne účely.