Čo sa týka relaxu v luxusných rezortoch, bola India ešte začiatkom roka 2020 na vzostupe. Koronavírus ale všetko zmenil a mnohé hotely doslova bojujú o prežitie. V marci museli zatvoriť svoje brány a mnohé dodnes neotvorili. Jedným z nich je aj Aveda Resort and Spa v meste Kumarakom.

Majiteľ nechcel vyhlásiť bankrot a zároveň chcel zachovať čo najvyššiu zamestnanosť a mať aspoň také tržby, aby vedel platiť základne účty do doby, kým sa vrátia turisti. A tak vymyslel zaujímavý plán. Z bazéna s objemom 7,5 milióna litrov, v ktorom sa ešte nedávno čvachtali bohatí turisti, urobil rybník.

V júni vypustili do rybníka asi 16-tisíc rýb druhu Etroplus suratensis. Išlo o dvojmesačné jedince, ktoré v decembri z rybníka vyberú a predajú ich konzumentom na blízkovýchodnom trhu, kde sú tieto ryby mimoriadne populárne.

Majiteľ hotela predpokladá, že ryby predá za najmenej 35-tisíc eur. Síce mu to celkom nepokryje straty spojené s pandémiou, ale aspoň čiastočne ich zmierni. Navyše sa mu takto podarilo zachovať vyše polovicu pracovných miest.

Bazén s rozmermi 150x50 metrov je podľa neho ideálnym rybníkom, keďže doň napustili vodu z neďalekého jazera, kde ryby druhu Etroplus suratensis žijú. Problém však môže mať so zostávajúcimi zamestnancami. Do jedného sa totiž vyjadrili, že práca okolo rýb ich baví viac než práca s turistami. Majiteľ tvrdí, že aj keď sa turizmus vráti do starých koľají, v chode rýb chce pokračovať na inom mieste. Budúcich zamestnancov si už vychováva.