MENU
Menu
Banka vo Vernale.

Zaujímavosti Banka prešla rukami poštárov, stavbu poslali tehlu po tehle

Dnes si viete objednať tovar z opačného konca sveta. Doručovanie balíkov už nikoho nefascinuje. Keď ale túto možnosť zaviedli v roku 1913 v USA, hovoril o nej každý. Veď si len predstavte, že hocičo ste si mohli vyzdvihnúť na najbližšej pošte a nie až priamo v obchode. Dokonca aj celú stavbu.

Počas prvých piatich dní fungovania novej poštovej služby poslali Američania štyri milióny balíkov. Za šesť mesiacov ich bolo už 300 miliónov. V roku 1916 bola pošta v meste Vernal v severovýchodnom Utahu doslova zavalená balíkmi. Denne ich prichádzali v priemere dve tony a vedúci pobočky so svojím pobočníkom pracovali 15 hodín denne, aby sa s návalom dokázali vyrovnať.

Hlavná pošta Utahu sa nachádza v Salt Lake City. Cesta do Vernalu je dlhá asi 500 kilometrov a pomerne zložitá. Poštový úrad stálo doručovanie balíkov z hlavnej pošty do Vernalu hotový majetok. Ročne prerobilo asi 30-tisíc dolárov, čo na tú dobu rozhodne nebolo málo. A všetko sa malo zhoršiť.

Podnikateľ William Horace Coltharp bol v lete 1916 riaditeľom vernalskej banky. Rozhodol sa, že nechá pre banku postaviť novú dvojposchodovú budovu, v ktorej by mohli sídliť aj ďalšie spoločnosti. Na väčšinu stavby sa mali použiť tehly od miestnych výrobcov, Coltharp si však zaumienil, že vonkajšie múry, ktoré budú reprezentovať banku okoloidúcim, musia byť z najlepších tehál zo Salt Lake City.

Problém bol v tom, že súkromné firmy si za dodanie tehál účtovali astronomické sumy. Preprava by bola štvornásobne drahšia než samotný stavebný materiál, a to Coltharp odmietal akceptovať. Napadlo mu však spýtať sa na pošte, či by tehly vedela doručiť. Zistil, že je to možné, a pošta to dokonca dokáže o polovicu lacnejšie než súkromníci.

Každú tehlu teda v Salt Lake City zabalili do papiera a uložili do debny. V jednej mohlo byť maximálne desať kusov, aby nebol prekročený maximálny hmotnostný limit. Takto bolo prepravených až 80-tisíc tehál.

Po odoslaní posledných balíkov s tehlami americký poštový úrad rýchlo vydal nové nariadenie, ktoré človeku umožňovalo odoslať denne len 100 kilogramov tovaru. Podobný pokus už sa teda nezopakoval a budova banky vo Vernale ostáva jedinou, ktorá z veľkej časti prešla rukami poštárov.