MENU
Menu
a

Zaujímavosti Atenáty na britských monarchov: Terčom bola aj kráľovská rodina

Britská kráľovská rodina je určite najslávnejšou na svete, navyše kráľovná Alžbeta II. je oficiálnou hlavou štátu v 16 krajinách sveta. Vysoké postavenie kráľovskej rodiny v spoločnosti však neraz prispelo k tomu, že jej členovia sa stali terčmi atentátov.

Charles, princ z Walesu
V roku 1994 navštívil princ Charles Austráliu pri príležitosti osláv Dňa Austrálie. Počas slávnosti austrálsky advokát David Kang vyskočil na pódium a vystrelil po ňom dve strely zo štartovacej pištole. Akciu zorganizoval na protest proti zaobchádzaniu s kambodžskými žiadateľmi o azyl, ktorých krajina zadržiavala v austrálskych azylových táboroch. Ochranka našťastie zareagovala včas, Charlesa ochránila a Kanga zatkla. Následné vyšetrovanie odhalilo, že Kang zaslal viac ako 500 protestných listov, ktorými protestoval proti zlému zaobchádzaniu s azylantmi. Adresoval ich prezidentovi USA, pápežovi, šéfovi OSN, princovi Charlesovi a iným politikom. Na listy dostal jedinú odpoveď od Charlesa, preto si ho vybral za cieľ.

Kráľovná Viktória
K jedným z najslávnejších britských panovníkov patrí kráľovná Viktória, ktorá vládla neuveriteľných 63 rokov a 7 mesiacov, čo je druhé najdlhšie obdobie vládnutia britského panovníka. Preto je viac ako pravdepodobné, že počas tohto obdobia čelila niekoľkým pokusom o atentát. Asi najznámejší je pokus z roku 1840, keď sa tehotnú kráľovnú pokúsil zabiť 18-ročný Eduard Oxford. Zaútočil vo chvíli, keď sa viezla so svojím mužom v koči. Oxford na ňu dvakrát vystrelil z pištole, ale zakaždým minul. Spočiatku si Viktória myslela, že ide o zablúdené strely lovcov, ale neskôr pochopila, že niekto strieľa priamo na ňu. K ďalšiemu pokusu o atentát došlo v roku 1842, keď istý John Francis vystrelil na kráľovnú počas prechádzky v parku St. James. 

Kráľovná Alžbeta II.
Ani súčasná britská kráľovná neušla pokusom o atentát. K jednému došlo 14. októbra 1981 počas návštevy Nového Zélandu. V momente, keď kráľovná vystupovala z auta a vítala sa s davom na ňu z piateho poschodia kancelárskej budovy vystrelil z pušky 17-ročný Christopher John Lewis,  Počas vypočúvania Lewis tvrdil, že ho kontaktovala britská neonacistická skupina National Front a presvedčila, aby prijal ich ponuku na zabitie kráľovnej.

Kráľ Jakub I.
Za opätovné zavedenie protestantizmu v Anglicku je zodpovedný kráľ Jakub I., ktorý si „vyrobil“ počas svojej vlády mnoho nepriateľov. Pravdepodobne k najväčším patrila katolícka cirkev a vzájomné vzťahy boli natoľko zlé, že katolícki rebeli sa rozhodli kráľa zavraždiť. Plánovali ukryť strelný prach pod Britskou Dolnou Snemovňou a počas kráľovej návštevy ho odstreliť a všetkých vo vnútri zabiť. Ich plán by pravdepodobne fungoval, keby parlamentná stráž nechytila Guya Fawkesa pri pokuse uložiť strelný prach v suteréne budovy.

Princ Edward z Walesu

a
Zdroj: Public Domain

4. apríla 1900 spáchali na bruselskej železničnej stanici atentát na princa Edwarda z Walesu, budúceho kráľa Edwarda VII. Anarchista Jean-Baptiste Sipido mu strelil rovno do tváre, pretože ho obviňoval zo zodpovednosti za Búrsku vojnu v Južnej Afrike a za zverstvá, ktoré Briti spáchali na tunajších obyvateľoch. Edward mal šťastie - útok prežil a neostali mu ani trvalé následky. Sipida počas súdneho konania oslobodili, napriek jednoznačným dôkazom viny. Úlohu zohral jeho vek: v čase streľby mal necelých 16 rokov a podľa súdu v dôsledku nízkeho veku nedokázal chápať následky svojho konania. Po rozsudku sa Sipido presťahoval do Francúzska, kde sa zapojil do mnohých socialistických aktivít.

Kráľovská rodina
Takmer celú kráľovskú rodinu mali nedávno na muške militanti ISIS, ktorí chceli zavraždiť kráľovnú a ďalších členov rodiny v roku 2015 pomocou bomby skonštruovanej z tlakových hrncov. Britské tajné služby považovali hrozbu za dostatočne vierohodnú, preto britské sily povolili letecký útok proti britskému občanovi a zároveň džihádistovi Reyaadovi Khanovi v Sýrii. Zabránili tak jednému z najväčších teroristických útokov v modernej britskej histórii.