MENU
Menu
Kukulkánova pyramída

Zaujímavosti Archeológovia jasajú: Kukulkánova pyramída v sebe ukrýva ...

Slávna Kukulkanova pyramída, ktorá býva spoločne s ďalšími stavbami bývalého mayského mesta Chichén Itzá zaradená medzi 7 novodobých divov sveta.

To vieme, ale čo sme doteraz ani netušili je, že obsahuje dve menšie pyramídy. Oznámili to mexickí archeológovia, ktorí  stavbu prirovnali k "matrioške" - tradičnej ruskej drevenej hračke (najčastejšie v podobe bábiky), ktorá sa skladá z dvoch častí, obsahujúc v sebe niekoľko sa stále zmenšujúcich figúrok.

Kukulkánova pyramída (pomenovaná podľa hlavného mayského boha) sa vypínajúca sa do výšky 30 metrov je najznámejšou stavbou v Chichén Itzá v mexickom štáte Yucatán. Archeológovia už skôr vnútri stavby objavili 20 metrov vysokú pyramídu. Teraz zistili, že v nej je ukrytá  ešte tretia s výškou desať metrov, napísal spravodajský server BBC News.

Najmenšia pyramída bola postavená medzi rokmi 550 a 800 n.l. , uviedli experti. Stredne veľká stavba sa datuje do rokov 800 až 1000 n.l. , a tá najväčšia bola dokončená medzi rokmi 1050 a 1300. Nález ukazuje, že pyramída zasvätená bohu slnka a nebies Kukulkánovi bola postavená v troch fázach. Dôvody k takémuto vrstvenie stavieb bývali rôzne. Niekedy stavitelia chceli zabrániť chátraniu pôvodnej pyramídy, inokedy bola nová stavba spojená s nástupom nového vedenia mesta, uviedla Denisse Argoteová z Národného ústavu antropológie a histórie.

Kukulkánova pyramída
Kukulkánova pyramída
Zdroj: getty images

Najmenšia pyramída bola odhalená pomocou moderných skenovacích techník, vďaka ktorým  nedochádza k narušeniu štruktúry budov. Objav by mohol prispieť k lepšiemu porozumeniu mayskej kultúry v podobe, ako existovala pred tým, ako ju ovplyvnili populácie z centrálnej časti Mexika, prehlásila Argoteová.

DISKUSIA
19.11. 2016 17:00
Diskusia