Od roku 1950 sa v lese obesilo vyše päťtisíc ľudí a údajne v ňom duše samovrahov stále blúdia na mieste svojho posledného výdychu. Japonská vláda v snahe apelovať na jednotlivcov, ktorí sa odhodlali spáchať samovraždu, nechala okraj lesa ohraničiť tabuľami s nápismi: „Život je vzácny, prosíme, rozmyslite si to.“ „Spomeňte si na svoje deti a na svoju rodinu“, prípadne „Život je drahocenný dar, ktorý vám dali vaši rodičia“.

Les lemovaný farebnými stužkami
Ak sa vydáte na potulky do tohto strašidelného lesa, jednou z prvých vecí, ktorú si všimnete, sú farebné stuhy. Hoci to samo o sebe neznie veľmi mrazivo, každá z nich symbolizuje niekoho, kto prišiel do lesa s cieľom zabiť sa. Títo ľudia si so sebou vzali dlhší kúsok farebnej stuhy a pri vstupe do lesa ju priviazali o strom. Urobili to preto, aby našli cestu von, keby si svoj úmysel náhodou rozmysleli.

Osobné predmety sú roztrúsené všade
Ďalším hororovým objavom, ktorý na vás číha takmer pod každým stromom sú osobné veci samovrahov. Z vetiev visia zvyšky povrazov, opaskov, pod kmeňmi stromov môžete nájsť topánky, čapice, mobily, notebooky i šatstvo. Nájdete tu aj balenia liekov, prázdne fľaše od nápojov. S trochou „šťastia“ môžete naraziť na čerstvo obesené či mumifikované telo.

Duchovia mŕtvych „povzbudzujú“ k samovraždám
Podľa mnohých povier v lese prebývajú stovky duchov. Niektoré z legiend vravia, že povzbudzujú ľudí, aby si pri potulkách medzi stromami siahli na život. V japonskom folklóre je rozšírená viera, že keď človek náhle alebo násilne zomrie, spôsobí to, že sa z neho stane duch Yurei. Títo duchovia vraj prenášajú svoj hnev na tých, ktorí uvažujú o samovražde. Prenesú na nich úzkosť, pocity strachu alebo paniku. Ak tomu ľudia uvažujúci o samovražde veria, viete si predstaviť, aké pocity musia prežívať.

V lese nájdu asi 100 tiel ročne
Každý rok z lesa odstránia asi 100 mŕtvych tiel, pričom existuje veľa ďalších, ktoré na svoje odhalenie ešte len čakajú. Sú známe skupiny hľadačov tiel, ktoré nález mŕtveho tela okamžite hlásia polícii. Jeden člen skupiny, zvyčajne najstarší, zostane na mieste udalosti, aby nedošlo k narušeniu miesta. Ak náhodou stretnú niekoho živého, kto uvažuje o samovražde, odprevadia ho na bezpečné miesto na okraj lesa a odporučia mu, aby prijal pomoc.

Výbuch hory Fuji a „zlá energia“
Príčinou vzniku lesa bola erupcia hory Fuji v roku 864. Po výbuchu sa rozliala láva na rozlohe 12 kilometrov štvorcových a na tomto na mieste teraz stojí les. Na pôde sa darilo mnohým druhom stromov, čím vyrástol naozaj hustý les. Erupcia viedla tiež k vzniku zvláštnych jaskynných systémov, ku ktorým sa viažu viaceré mýty a legendy. Mnohí ľudia tvrdia, že Les samovrahov je jednoducho miestom čistého zla. Veria, že sa tam dejú zlé veci kvôli nadprirodzenej sile, ktorá súvisí s výbuchom sopky.

Môžu geomagnetické anomálie vyvolať samovraždy?
V posledných rokoch niektorí vedci tvrdia, že geomagnetické anomálie môžu u ľudí privodiť temné myšlienky. Týka sa to najmä tých, ktorí sú psychicky labilní. Niektorí výskumníci si myslia, že podobné  geomagnetické anomálie sa vyskytujú pod zemou, kde sa les nachádza. Tím, ktorý uskutočnil výskum, preskúmal záznamy geomagnetickej aktivity v priebehu rokov aj v iných krajinách. Vedci zistili, že podobné procesy viedli k nárastu samovrážd i v iných krajinách. Ich počet sa zase zmenšil, keď geomagnetické anomálie ustali. Obzvlášť zaujímavým záverom štúdie bolo, že geomagnetické poruchy ovplyvňovali mužov viac ako ženy. Aj keď je v rámci tejto teórie potrebný ďalší výskum a štúdium, závery vedcov sú prinajmenšom zaujímavé.