Muža z Washingtonu usmrtil pštros

Pštrosy majú povesť zbabelcov, ktorí strkajú hlavu do piesku a pred nebezpečenstvom radšej utečú. Ale keď sa tento silný vták cíti ohrozený, môže byť nebezpečný a zaútočí. V júni 1999 Linda Carterová našla svojho 81-ročného otca mŕtveho v pštrosom koterci na jej exotickej zvieracej farme neďaleko Seattlu vo Washingtone. Muž na víkend prevzal zodpovednosť za kŕmenie pštrosov, emu, lám a ošípaných. Carterová vysvetlila, že pštrosy mal kŕmiť cez plot a nedokázala vysvetliť, prečo vstúpil do ohrady kráľa Tuta. Štyristokilogramový vták kopol muža a zlomil mu krk. Rok predtým kopol aj Carterovú, pričom „vyletela“ do výšky viac ako tri metre. Ona však vtáka bráni: „Nemám v úmysle usmrtiť pštrosa kvôli smrti môjho otca. Iba si chránil svoje teritórium. Je ako každé divoké zviera.“

Etiópske dieťa zabil orol

Mesto v Etiópii napadol desivý orol. Obyvatelia tvrdili, že všetky opakujúce sa útoky pochádzali od toho istého vtáka. V septembri 2019 zlomyseľný vták napadol najmenej tri deti. Jedna žena opísala ako počula kričať svojho syna. „Vybehla som z domu a videla, ako orol pridržiava pazúrmi môjho syna na zemi a ďobe ho,“ povedala pre BBC. „Pribehla som bližšie a hodila po vtákovi palicu.“ To mu pravdepodobne zachránilo život, pretože ďalšie dieťa také šťastie nemalo – vták ho roztrhal pazúrmi. Polícia dostala pokyn zastreliť krutého vtáka, pričom podľa úradov si orol iba pomýlil deti so svojou obvyklou korisťou.

Austrálčanku zabil kohút

76-ročná žena zbierala slepačie vajíčka na svojom pozemku v auguste 2019, keď ju napadol kohút. Zobákom jej pretrhol kŕčovú žilu, ktorá prudko krvácala a spôsobila žene kolaps. Zomrela na stratu krvi ešte pred príchodom záchranárov. Okrem kŕčových žíl mala obeť aj hypertenziu a diabetes typu II. „Dokonca aj relatívne malé domáce zvieratá môžu spôsobiť smrteľné zranenia jednotlivcom, ak sú prítomné špecifické okolnosti,“ uvádza správa v časopise Journal of Forensic Science, Medicine and Pathology a dodáva, že tento zvláštny incident ukazuje, akí zraniteľní sú starší ľudia.

Dieťa zomrelo po útoku straky

V auguste 2021 držala Austrálčanka päťmesačnú dcérku na rukách, keď na ne zaútočila straka. Matka sa pokúšala utiecť, zakopla a spadla. Bábätko zomrelo na zranenia hlavy, ktoré utrpelo pri páde. Straky dorastajú do dĺžky asi 40 centimetrov a agresívne bránia svoje hniezda najmä počas obdobia rozmnožovania v júli až decembri. Čiernobiele vtáky s ostrými zobákmi sú v Austrálii chránené, zákon zakazuje ich zabíjať a brať ich mláďatá alebo vajcia z voľnej prírody. Webová stránka Queenslandu „Magpie Alert“ v roku 2020 zaznamenala 1 231 útokov straky, tisíce ďalších hlásili vo zvyšku Austrálie. V roku 2020 mužovi z Melbourne straka takmer vytrhla oko. V roku 2019 zomrel 76-ročný muž zo Sydney na zranenia hlavy po tom, čo havaroval na bicykli pri pokuse vyhnúť sa letiacej strake. V roku 2018 dieťa v Perthe takmer osleplo, keď mu straka zaútočila na tvár. „K útokom dochádza, keď samce bránia mláďatá v hniezde,“ povedal Sean Dooley z BirdLife Australia. Hoci ľudí napádajú len samce straky a robí to iba desať percent z nich, následky môžu byť skutočne desivé.

Muža z Veľkej Británie zabil holubí „prach“

Bill Brailsford bol takmer 80 rokov šampiónom v chove holubov. Víťazné holuby, niekedy až 170 kusov, držal vo svojom dome v Derby. V septembri 2010 ako 91-ročný zomrel na alergickú alveolitídu, pľúcnu poruchu spôsobenú opakovaným vdychovaním organického prachu. Brailsfordov vnuk označil za príčinu úmrtia toxický prach vytvorený vtákmi. „Holuby boli životom môjho starého otca; teraz ho zabili.“ Po vyčistení domu Brailsford mladší bojoval so zápalom pľúc a obával sa, že trpí rovnakým stavom. Koroner pripísal smrť Billa Brailsforda vdychovaniu prachu z holubieho trusu a potravy vtákov a označil ju za náhodnú.

Moriak zabil muža z Detroitu

V apríli 2019 zomrel 70-ročný motorkár, keď do neho narazil divoký moriak. Muž išiel na motorke, keď pred ním cez cestu prechádzali moriaky. Jeden z nich zaútočil a zasiahol muža do hrude. Ten nezvládol riadenie a narazil do zvodidla, ktoré mu amputovalo nohu pod kolenom. Zdravotníci ho previezli do neďalekej nemocnice, kde zraneniam podľahol. Jar je obdobím rozmnožovania voľne žijúcich moriakov vo východnej časti severnej časti USA. Vtáky môžu byť v tomto čase agresívne a príležitostne dokonca na ľudí útočiť.

Inda zabil kohút

V južnej Indii vo februári 2021 zomrel 45-ročný Thanugula Satish po tom, čo ho napadol vlastný kohút na ilegálnom kohúťom zápase. Kohút mal k nohe upevnený sedemcentimetrový nôž (kodi kathi) a pri pokuse o útek z boja bodol majiteľa do slabín. Satish vykrvácal na ceste do nemocnice. Polícia pátrala po približne desiatkach ľudí zapojených do udalosti: čelili obvineniam zo zabitia, organizovania kohútích zápasov a nezákonného stávkovania. Kohúta zatiaľ umiestnili na farmu, ale bude dôkazom v procese. V januári 2020 zomrel 55-ročný Saripalli Venkateswara Rao po tom, čo mu vtáčie kodi kathi podrezalo hrdlo. Poručík filipínskej polície pri razii na nelegálnom zápase v októbri 2020 vykrvácal po tom, čo mu kohútia čepeľ prerezala stehennú tepnu.