MENU
Menu
teriery

Zaujímavosti 730 potkanov za 7 hodín: Teriéry sú ultimátna zbraň proti škodcom

Mnohí ľudia považujú za najlepších lovcov myší a potkanov mačky. Lenže to ani zďaleka nie je pravda. V porovnaní s teriérmi sa môžu mačky len zahanbene krčiť v kúte.

O loveckom inštinkte teriérov vedia ľudia už stáročia. Najväčšmi sa prejavil počas prvej svetovej vojny, keď vojaci chovali tieto psy v zákopoch, aby im pomáhali bojovať s všadeprítomnými premnoženými potkanmi. Niekedy dosahovali hlodavce hodujúce na tisícoch padlých takú veľkosť, že mačky by si s nimi neporadili. A je tu aj ďalší faktor, ktorý hovorí v prospech psov. Zatiaľ čo mačka zabije jedného hlodavca a zje ho, teriér ho chytí za krk, zatrasie ním, zlomí mu väz a pokračuje ďalej.

O potkanoch je známe, že sa dokážu extrémne rýchlo množiť a na vidieckych usadlostiach často dochádza k ich premnoženiu. Ak majiteľ farmy nechce siahnuť po chemických prostriedkoch, nemá veľa možností, ako s pliagou bojovať. V Anglicku môžu ľudia využiť napríklad služby rôznych firiem, ktoré za účelom boja s potkanmi chovajú teriérov.

teriery
Zdroj: Country Sport Stills / SWNS

Jednou z takýchto spoločností je aj Suffolk and Norfolk Rat Pack, ktorá disponuje síce malými, ale zato odvážnymi a skúsenými bojovníkmi s hlodavcami. Jej hlavnými pracovníkmi sú psy, ktoré majú nielen výcvik, ale disponujú aj chuťou loviť potkany doslova zakódovanou v génoch. Niektoré druhy teriérov sa totiž už stáročia šľachtia práve za účelom zdokonalenia loveckých inštinktov a schopností.

Aj vďaka tomu dokázala firma zaknihovať rekord v počte ulovených potkanov. Počas siedmich hodín svokra ôsmich psov ulovila 730 hlodavcov. „Preto sa narodili. Lov majú v DNA,“ vyjadril sa majiteľ firmy Ed Cook. „Ani ich nemusíme trénovať, psy stačí vypustiť na napadnutom mieste a samé vám nosia úlovky.“

Rekord sa podaril na farme neďaleko mesta Eye v regióne Suffolk ešte 12. januára 2020. Psy dokázali nepretržite pracovať sedem hodín a odmenou im bol každý ulovený potkan. Kým sa objavili na farme, pozemok i stodoly sa doslova hemžili škodcami, niektoré vážili viac než jeden kilogram. Počas jedinej smeny si s nimi teriéry poradili.

Ed Cook hovorí aj o tom, že takáto smrť je re potkany pomerne „humánna“. Otrávený hlodavec totiž zomiera pomaly a bolestivo, môže to trvať až 48 hodín. Teriér zabíja asi za tri či štyri sekundy a nehrozí, že by kontaminoval prostredie. Exkrementy sa nerátajú, do pár dní sa rozložia.