Bibliofóbia
Mnoho ľudí považuje čítanie za svoju záľubu, ale existujú i takí, ktorí trpia bibliofóbiou. Ide o nezvyčajný strach z kníh a čítania. Niekto sa bojí príbehu v knihe, držania knihy alebo dokonca pobytu v knižnici. Ľudia môžu mať tiež strach čítať nahlas a možné prejavy fóbie zahŕňajú trasenie, potenie alebo dokonca plač. Liečba je náročná, ak odborníci nezistia príčinu. Niekoho možno nútili čítať, keď bol dieťaťom alebo trpel poruchou učenia a hlasné čítanie považoval za problém. Medzi ďalšie knižné fóbie patrí „mytofóbia“, strach z nepravdivých príbehov a mýtov a „metrofóbia“ - strach z poézie. Abibliofóbia je úplný opak. Ide o strach z nedostatku materiálu na čítanie.

Najdrahšia kniha
V roku 1994 kúpil Bill Gates „Codex Leicester“ od Leonarda de Vinciho za 30,8 milióna dolárov, čím sa stala najdrahšou knihou, akú kedy človek kúpil. Kniha nesie meno po grófovi z Leicesteru, ktorý ju kúpil v 17. storočí. V roku 1980 ju získal umelecký zberateľ až napokon skončila v zbierke Billa Gatesa, ktorý je veľkým fanúšikom Leonarda da Vinciho. Po zakúpení knihy naskenovali každú stránku, takže vznikla digitálna verzia„ Codex Leicester“ a tú si môžete pozrieť online.

Najvyššia pokuta za nevrátenie knihy
Aj keď nebola vinníčkou, ktorá si pôvodne požičala „Days and Deeds“, Emily Cannellos-Simmsová 2. júna 2020 získala zápis v Guinessovej knihe rekordov za najväčšiu zaplatenú pokutu za knihu. Suma prekročila 345 dolárov. „Days and Deeds“ je kniha detských básní, ktorej lehota na požičanie uplynula 19. apríla 1955. Keď ju nikto nevrátil späť do verejnej knižnice Kewanee v Illinois pokuta rástla tempom dva centy za deň. Samotná knižnica je 145 rokov stará, takže keby si ju niekto požičal v deň jej otvorenia, pokuta by sa vyšplhala na vyše tisíc dolárov.

Bibliosmia
Bibliosmia je skutočný pojem, ktorý sa týka účinku, ktorý má vôňa knihy na nos. Niektorí ľudia tvrdia, že je to rozhodujúca súčasť zážitku z čítania a niečo, čo elektronické knihy nedokážu poskytnúť. Vôňu kníh spôsobuje chemický rozklad zlúčenín v papieri, ku ktorému dochádza v priebehu času a táto aróma neustále rastie. Mnoho ľudí má pocit, že čím je kniha staršia, tým má lepšiu vôňu, pričom každá kniha má vlastnú originálnu vôňu. Prieskum čitateľských návykov, ktorý v roku 2015 uskutočnili vo Veľkej Británii dospel k záveru, že iba desať percent respondentov uprednostní elektronické knihy pred bežnými, zatiaľ čo 71 percent e-knihy nikdy nečítalo.

Rekord v balansovaní s knihou
Ďalším mimoriadnym rekordom je najväčší počet ľudí na jednom mieste, ktorí balansovali s knihou na hlave. V roku 2012 s touto myšlienkou prišla Ashley Jamesová a jej cieľom bolo zlepšiť úroveň gramotnosti detí v Austrálii a urobiť niečo praktické pri poskytovaní kníh komunitám, ktoré ich potrebujú. 998 študentiek a učiteľov z Monte Sant 'Angelo Mercy College v North Sydney sa rozhodlo prestať čítať na deň knihy a namiesto toho si ich vyložilo na hlavy. Po prekonaní vzdialenosti päť metrov prekonali predchádzajúci rekord 939 účastníkov vo Filipínach z roku 2008. Knihy použité pri vytvorení rekordu následne distribuovali medzi deti v Severnom Teritóriu, do detského domova v Keni a do školy v Tanzánii.

Prvá kniha napísaná na písacom stroji
Historici súhlasia s tým, že „Život na Mississippi“ (1882) Marka Twaina bol prvým rukopisom napísanom na písacom stroji, ktorý poslal vydavateľovi. Mark Twain sa vo svojej autobiografii pyšní nielen tým, že ako prvý na svete vlastnil telefón, ale že bol prvým človekom na svete, ktorý použil písací stroj na napísanie knihy. Historik Darryl Rehr potvrdzuje, že rukopis spisovateľ napísal na Remingtone č. 2 skutočne ako prvý. Nedávno ho kúpila v bazáre 27-ročná Kelly Simmsová za päť dolárov, pričom jeho aktuálna hodnota je vyše tritisíc dolárov.