Kulty vznikajú buď okolo vier pochádzajúcich z iných kultúr, alebo ako nové náboženské viery a praktiky sústredené okolo nejakého vodcu, ktorý presadzuje svoje subjektívne predstavy o tom, ako by mala jeho viera vyzerať. Psychická manipulácia, šírenie dogiem, prísne pravidlá, sankcie a tresty: to všetko sú nástroje udržiavania ich moci. 

Božie deti

David Berg vytvoril v šesťdesiatych rokoch jeden z najslávnejších kultov histórie - Božie deti. To, kvôli čomu sa kult odklonil od náboženstva, bola zmes promiskuitného sexu a uctievania Ježiša Krista. V 70. rokoch skupina dokonca prijala evanjelický prístup nazývaný „koketný rybolov“. Vedúci predstavitelia povzbudzovali mladé ženy, aby sexovali s potenciálnymi adeptmi, aby ich získali do spoločenstva. To viedlo k tomu, že veľa členiek pracovalo ako prostitútky. Božie deti sa rozrástli na viac ako 130 komunít po celom svete a v 70. rokoch mali viac ako desaťtisíc oddaných členov. Okrem sexu sa členovia kultu nevenovali ničomu inému, lebo verili, že sa blíži apokalypsa.

Nebeská brána

Na začiatku 70. rokov založili Bonnie Nettles a Marshal Applewhite skupinu oddaných nasledovníkov s názvom The Crew. Zakladatelia verili, že práve oni sú tí, na ktorých sa Biblia odvolávala v knihe Zjavenia 11. Obaja cestovali po Oregone a Kalifornii a hlásali apokalyptické presvedčenia. Prezentovali sa ako stelesnenie druhého Ježišovho príchodu. Od nasledovníkov žiadali, aby sa zbavili sexuálnych myšlienok pomocou očistnej stravy. Osemnásť členov mužského pohlavia zašlo dokonca tak ďaleko, že sa dobrovoľne nechali chirurgicky vykastrovať. V marci 1997 skupina uskutočnila jednu z najväčších hromadných samovrážd v histórii. Tridsaťdeväť vyznávačov spoločnosti si oblieklo fialové oblečenie a biele topánky Nike. Zišli sa, aby spáchali samovraždu ako spôsob vstupu do vyššieho duchovného stavu cez nebeskú bránu. Po vypití vodky a jablčného octu sa udusili s igelitkami natiahnutými cez hlavu.

Davidiáni

Ide o náboženské hnutie, ktoré vychádza z Adventistov siedmeho dňa. Sekta vznikla v 30. rokoch 20. storočia a ich základňou bol ranč Benjamina Rodena neďaleko obce Waco v Texase. Neskorší šéf sekty David Koresh sa prehlásil za Mesiáša, ktorý zahájil apokalypsu neveriaceho sveta. Všetkým mužom okrem seba zakázal konzumáciu alkoholu a akékoľvek sexuálne kontakty, hoci sám žil v mnohoženstve. Ranč, na ktorom davidiáni žili premenoval na Ranč apokalypsy a začal na ňom zhromažďovať zásoby jedla a zbraní. 27. 2. 1993 polícia urobila na ranči raziu, ktorá skončila prestrelkou, po ktorej na oboch stranách ostalo deväť mŕtvych. Po dvoch mesiacoch pri konečnom útoku FBI vznikol požiar, ktorý usmrtil väčšinu členov komunity - viac ako 80 členov, vrátane Koresha. Masaker, ktorý pobúril širokú verejnosť, je známy ako incident vo Waco.

Cirkev zjednotenia

Členovia Cirkvi zjednotenia sú tiež známi ako Moonova sekta. Založil ju v roku 1954 Sun Myung Moon zo Severnej Kórey. Sekta má pyramídovú štruktúru (hierarchizácia vedenia, moci a výsad) a je známa najmä hromadnými sobášmi. Ide o akýsi konglomerát kresťanstva, šamanizmu, konfucianizmu a antikomunistického presvedčenia. Moon tvrdil, že Ježiš Kristus mu dal pokyn, aby dokončil jeho božské poslanie na zemi. Chcel to dosiahnuť vytvorením „čistých rodín“, ktoré vzišli z hromadných svadieb medzi úplne cudzími ľuďmi. Moon sa dokonca dostal do Guinnessovej knihy svetových rekordov, keď na jednej hromadnej svadbe zosobášil 6 500 cudzincov. Potom, čo sa jeho nasledovníci zosobášili s cudzími ľuďmi, Moon požadoval, aby mu odovzdali svoj majetok. Moonovu sektu považujú v mnohých krajinách za deštruktívny kult a jej učenie je aj napriek pozitívne stanoveným cieľom pre kresťanské cirkvi neprijateľné.

Hnutie za obnovenie desiatich Božích prikázaní

Joseph Kibweteere a Paulo Kashakun založili toto hnutie po tom, čo tvrdili, že dostali videnia od Boha. Paulo mal údajne sny o svojej mŕtvej dcére a Ježišovi. Preto svoju skupinu nazvali Hnutím za obnovenie desiatich Božích prikázaní. Zakladatelia verili, že svet sa skončí v posledný deň roku 2000. Keď sa blížil navrhovaný súdny deň, skupina sa začala rozpadávať, pretože nič nenasvedčovalo koncu sveta. Preto obaja určili ďalší dátumu apokalypsy a keď sa priblížil, podpálili kostol, kým stúpenci kultu boli vnútri. Pri požiari zahynulo 530 členov kultu.

Kult Santeria pod vedením Adolfa Costanza

Adolfa Costanza už od detstva fascinovalo náboženstvo Santeria, ktoré bolo zmesou rímskeho katolicizmu a voodoo. Odborníci na kult si myslia, že ho inšpirovala jeho matka, ktorá bola kňažkou tohto náboženstva. Adolfa však veľmi zaujímala najmä temná stránka viery. Časom sa dostal do kontaktu s čarodejníkmi, ktorý ho naučili voodoo. Následne sa presťahoval do Mexika, kde lákal narkobarónov a ďalšie mexické zločinecké syndikáty a ponúkal im vykonávanie rituálov za premrštené ceny. Rituály im mali zaručili bezpečnosť pred políciou a nepriateľmi. Keď gangy zosilneli, pripisovali svoj úspech nadprirodzeným schopnostiam Constanzových rituálov. Tí, ktorí jeho požiadavky odmietli, záhadne zmizli. Constanza neskôr zatkli a obvinili z vraždy desiatok jeho odporcov, keď úrady objavili telá jeho obetí.