Nerušiť

Značka nerušiť v hoteloch po celom svete má mnohé prevedenia. Od bežného nápisu až po kreatívne stvárnenie. Napadlo by vám ale zobrať si túto kartičku so sebou do batožiny? Rainerovi Weichertovi to napadlo. A nie raz, ale 11570-krát. Pretože presne toľko kusov kartičiek nerušiť má vo svojej kurióznej zbierke. Pokojne by s ňou dokázal vybaviť niekoľko hotelov. Ale on nie, rád sa s ňou sám kochá. Avšak pozor, najradšej má úlovky, ktoré sám získa. Aj preto precestoval kvôli svojej vášni už 188 krajín.

Miniatúrne stoličky

Barbara Hartsfield má uznaný rekord ako najväčšia zberateľka na svete v počte miniatúrnych stoličiek. Má ich tritisíc. Začala ich zbierať z pasie a neskôr ich premenila na živobytie, keď si otvorila vlastné mini múzeum. Mini stoličky má aj ako lampy, soľničky, džbány, jednoducho všetko, čo je dosť mini a pritom vyzerá dobre aj v podobe stoličky.

Vrecúška z lietadla

Patria k spotrebnému tovaru. Avšak Niek Vermeulen z Holandska si povedal, že hoci nepotreboval do vrecúška vyprázdniť obsah žalúdka, rád by si ho zobral ako spomienku na svoj prvý let. Ten uskutočnil v roku 1986 a za 26 rokov sa stal rekordérom, ktorý dokázal zozbierať 6290 vrecúšok od 1191 leteckých spoločností. Nie všetky „cennosti“ si ale zaobstaral sám. Napríklad najcennejšie má také, ktoré strávilo 16 dní vo vesmíre na palube raketoplánu Columbia.

Škrabkátka

Niektoré zbierky sa zrodia z potreby, ktorú človek prestane akosi kontrolovať. Presne týmto prípadom je Manfred S. Rothstein, ktorý sa potreboval poškrabať na chrbte a preto si kúpil škrabkátko. Dnes ich má 675 zo 74 krajín. Mimochodom Manfred S. Rothstein je dermatológ, takže jeho vášeň trochu súvisí aj s jeho povolaním. Ak vás niečo zasvrbí, Manfred bude jednoducho vždy pripravený.

Krabice na pizzu

 V súčasnej dobe si môže túto zbierku založiť asi každý z nás. No zrejme už nepredbehneme Scotta Wienera z Brooklynu. ten ich zozbieral už viac ako 1500 a pravidelne ich požičiava aj múzeám ako exponáty súčasného umenia. Pretože pekná krabica je skutočne umelecké dielo. Scott ich má z celého sveta a jeho vášeň odštartovala krabica z Izraela, kde uvidel skutočne jednu z najkrajších umelecky stvárnených krabíc. odložil si ju a začal k nej prikladať aj ďalšie. A dopracoval sa až do Guinessovej knihy rekordov.