MENU
Menu

Techmag Zvieratá, ktoré sú nevyhnutné pre existenciu človeka. Keď vyhynú, zmiznú aj ľudia

Planéta, ekosystémy, rastliny a zvieratá sú navzájom prepojené. Od prežitia a existencie jedného druhu často závisí prežitie mnohých iných. A nehovoríme len o živočíšnej ríši, výnimkou nie sú ani ľudia. V súčasnosti čoraz častejšie bojujeme s vážnymi klimatickými zmenami a katastrofami, ktoré sú dôsledkom ľudskej činnosti, napríklad znečistenia a odlesňovania. Ponúkame vám zoznam zvierat, na záchrane ktorých závisí aj naše prežitie.

Zvieratá, ktoré sú nevyhnutné pre existenciu človeka. Keď vyhynú, zmiznú aj ľudia
Včely
Včely nie sú len producentmi medu, ale zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri fungovaní celého ekosystému. Bez opeľovania rastlín, kvetov, stromov by totiž nič nerástlo. Bohužiaľ, kvôli ľudskej činnosti, klimatickým zmenám a používaniu pesticídov klesla populácia včiel v určitých oblastiach sveta až o 80 percent. Hovorí sa, že ak vyhynú včely, do štyroch rokov sa pominú aj ľudia.

Vyhynuté zvieratá, ktoré chcú vedci opäť priviesť k životu

Planktón
Aj tieto mikroskopické tvory zohrávajú v našej existencii dôležitú úlohu. Existuje viac ako 50-tisíc druhov planktónu, ktorý je dokonca viditeľný z vesmíru. Napriek nepatrnej veľkosti planktón udržiava pri živote miliardy morských živočíchov. Je zdrojom potravy pre ryby, veľryby, delfíny a morské vtáky, ale poskytuje nám pravdepodobne najpodstatnejšiu službu: vzduch na dýchanie. Planktónová fotosyntéza je zodpovedná za polovicu svetového kyslíka, druhá polovica pochádza z fotosyntézy rastlín a stromov.

Mravce
Znie to neuveriteľne, ale doteraz ľudia objavili viac ako 12-tisíc druhov mravcov. Usilovné malé tvory sa vyskytujú takmer v každom ekosystéme. Ich význam pre človeka spočíva v tom, že pomáhajú vytvárať a udržiavať zdravé pôdne podmienky pre rast rastlín. Mravce počas budovania siete podzemných tunelov mravenísk neuveriteľným spôsobom prevzdušňujú zeminu, čo pomáha pri rozklade živín v pôde.

Čo spôsobil človek: tieto zvieratá sme vyhubili len nedávno

Netopiere
Niekomu netopiere naháňajú strach, najmä kvôli mýtom o Draculovi. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sú však tieto zvieratá veľmi užitočné. S viac ako 1 200 druhmi ide o druhú najväčšiu skupinu cicavcov na planéte. Zároveň sú to jediné cicavce, ktoré dokážu lietať. Netopiere plnia dôležitú úlohu pri kontrole množstva hmyzu na svete, za hodinu skonzumujú až tisíc komárov, čo je prospešné najmä v krajinách, kde sú prenášačmi nebezpečných a smrteľných ochorení, napríklad malárie a horúčky dengue. V mnohých krajinách v súčasnosti čelia hrozbe vyhynutia z dôvodu straty biotopu pre nadmerné odlesňovanie a ďalšie ľudské činnosti.

Zvieratá, ktoré sú nevyhnutné pre existenciu človeka. Keď vyhynú, zmiznú aj ľudia
Žaby
Vari neexistuje žiadny iný druh tvora, ktorý dokáže spoľahlivo a účinne indikovať stav rôznych ekosystémov a slúžiť ako varovný signál pre ľudí. Žaby slúžia ako bio-indikátory, pretože ich koža absorbuje látky z okolia, v ktorom žijú. V dôsledku zmien na ich koži je ľahké odhaliť kontamináciu alebo iné problémy v danej oblasti. Žaby môžu existovať vo vode i na zemi, čo znamená, že na akékoľvek nebezpečenstvo zareagujú ako prvé.

Ožije? Vedci chcú metódou z Jurského parku naklonovať tasmánskeho tigra

Vtáky
Aj keď všetky spomínané zvieratá sú „majstrami vlastných remesiel", zdá sa , že vtáky fušujú do všetkého, čo je pre náš svet dôležité . Vo svojej širokej škále ekologických úloh vtáky regulujú množstvo hmyzu, prispievajú k rozkladu lesov, recyklácii živín, opeľovaniu i výsevu semien a prevzdušňovaniu pôdy.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
22.3. 2019 15:00
Diskusia