MENU
Menu

Techmag Zoznámte sa, toto je Norman. Prvý psychopat, ktorého stvorili ľudia

Volá sa Norman, je psychopat a nikdy sa nenarodil. Vyvinuli ho. Jeho rodičmi sú vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) a naprogramovali ho zvláštnym spôsobom. Ukazovali mu násilné a drsné zábery na sociálnej sieti Reddit.

Zoznámte sa, toto je Norman. Prvý psychopat, ktorého stvorili ľudia
Meno Norman dostal podľa postavy z Hitchcockovho klasického hororu Psycho. Vedci ho neprogramovali len z dlhej chvíle, funkciou tejto umelej inteligencie (UI) má byť takzvaný obrázkový captioning, teda proces, ktorého výsledkom je textový popis obrázku. Pre UI je to zároveň aj učebný proces, ktorým sa zdokonaľuje.

VIDEO: Rus si vyrobil skutočného Terminátora, dokáže sa učiť nové veci

Odborníci z MIT sa však tentokrát rozhodli, že skúsia umelej inteligencii ukazovať len násilné obrázky. Využili jednu zo sekcií Redditu, ktorá je venovaná smrti a sú na nej výhradne obrázky a videá ľudí, ktorí sú buď mŕtvi, alebo videá zachytávajú ich koniec. Vedci Normana vystavili týmto snímkam na dostatočne dlhý čas a potom mu ukázali Rorsachove testy. Ide o známe škvrny, ktoré využívajú psychológovia, keď chcú zistiť, čo na nich pacient vidí. Výsledky potom porovnali s inými umelými inteligenciami a príliš prekvapení neboli.

Programátorka vzkriesila mŕtveho priateľa, je z neho počítačový program

„Norman vznikol na základe predpokladu, že dáta, ktorá sa používajú pri výučbe strojov, majú veľmi veľký vplyv na budúcu povahu UI," píše sa na stránke MIT. „Keď teda ľudia hovoria, že umelá inteligencia môže byť krutá, na vine zväčša nie je samotný algoritmus, ale informácie, ktoré využíva pri tréningu."

Rozdiely v tom, čo videli jednotlivé UI na Rorsachových testoch, boli podľa MIT obrovské. Norman, ktorý bol dlhodobo vystavený jednému z najtemnejších kútov bežne dostupného internetu, sa dá podľa nich oficiálne označiť za psychopata. Zároveň je ukážkovým prípadom toho, ako sa dá UI zneužiť.

Rekordéri v inteligencii: Ľudia s najvyšším IQ, akí kedy žili

Potom, ako ukončili Normanov výcvik, chýbala umelej inteligencii akákoľvek empatická logika. Stroj, ktorého nevystavili takémuto testovaniu, napríklad na jednom z Rorsachových testov videl vázu s kvetinami, Norman ale tvrdil, že ide o zastreleného muža. Inde zasa jedna UI videla človeka s dáždnikom, a Norman opäť videl zastreleného muža, tentokrát však navyše pred jeho kričiacou manželkou. Zaujímavým bol aj rozdiel, keď „nepoškvrnená" UI videla pár v objatí a Norman škvrnu vyhodnotil ako tehotnú ženu padajúcu z okna.

Výskumníci teda dokázali, že dáta, z ktorých sa UI učí, majú výrazný dopad na jej „osobnosť". Čo bude s Normanom ďalej však neprezradili.

DISKUSIA
20.6. 2018 12:00
Diskusia