V lome Bingham Canyon Mine v americkom štáte Utah sa ťaží meď už od roku 1906. Ide o vôbec najväčší lom, aký kedy existoval. Nik nečakal, že by v ňom mohlo dôjsť k až takému masívnemu zosuvu pôdy, ale stalo sa.

Zo svahu sa odtrhlo asi 70 miliónov kubických metrov zeminy, ktorá sa valila rýchlosťou 150 kilometrov za hodinu. Išlo o takú obrovskú masu, že ju citlivé seizmometre vyhodnotili ako zemetrasenie so silou 2,5 stupňa Richterovej škály.

V lome sa ročne vyťaží toľko medi, že to stačí na pokrytie 25 percent celkovej spotreby amerického priemyslu. Má hĺbku 1210 metrov a priemer štyri kilometre. Ide o skutočne zvláštne a pozoruhodné miesto, ktoré Američania dokonca v roku 1966 zaradili k historickým monumentom.

Čím viac sa lom prehlboval, tým častejšie si banskí inžinieri kládli otázku, aké stabilné sú vlastne jeho svahy. Pre istotu sa teda začalo s montážou sledovacích senzorov a ďalších moderných technológií, ktoré mali upozorniť, keby sa svahy začali posúvať. A ako sa ukázalo, išlo o skutočne vhodnú investíciu. Aj vďaka nej totiž patril tento zosuv pôdy medzi najlepšie zdokumentované zosuvy v dejinách.

Už začiatkom roka 2013 prevádzkovatelia senzorov zaznamenali, že na severovýchodnom svahu rastie nestabilita. Až 10. apríla boli ale pohyby už také kritické, že sa rozhodlo o okamžitej evakuácii celého lomu. Sedem hodín potom, ako odišli poslední zamestnanci, došlo k prvému zosuvu. Trval 90 sekúnd. O hodinu a pol neskôr nasledoval druhý zosuv, rovnako mohutný a dlhý. Premiestnilo sa pri ňom toľko zeminy, že by pokryla celý newyorský Central Park 20 metrov hrubou vrstvou. Zosuv pôdy tiež v okolí vyvolal 16 menších zemetrasení.

V septembri 2013 tu došlo ešte k jednému menšiemu zosuvu. Odvtedy je v lome pokoj, ale ťažba neustáva. Je teda možné, že k podobným udalostiam v budúcnosti ešte dôjde.