MENU
Menu

Techmag Zombie v ríši stromov: Skutočne existujú aj po smrti

Možnosť života po smrti je omnoho reálnejšia, ako by sa mohlo zdať. Drsné filmy o zombie začínajú naberať kontúry. Oživené organizmy však podľa novozélandských vedcov nebudú pochádzať od ľudí, ale z rastlinnej ríše.

Zombie v ríši stromov: Skutočne existujú aj po smrti

Strom, ktorý žije bez života

Pre život stromov a rastlín je dôležitým prvkom zelená listová časť. Práve vďaka nej dokážu dýchať a tvoriť fotosyntézu. Strom bez listov prežije zimu, ale rozhodne nie leto. Aspoň tak to bolo doteraz všeobecne uznávané. Lenže to už neplatí. Ekológovia Sebastian Leuzinger a Martin Bader zbadali v jednom z novozélandských lesov severného ostrova Nového Zélandu zdanlivo mŕtvy pahýľ stromu s neznámym názvom damarovník južný (agathis australis). Bez listov aj známok života. Ukázalo sa však niečo zvláštne.

VIDEO: Omyly drevorubačov: Momenty, kedy došlo ku katastrofám

Strom mal v sebe živú miazgu. Meraním prietoku vody v pni a okolitých stromoch vedci zistili, že sa navzájom úzko zhodujú, čo naznačuje, že najbližší susedia udržiavajú pri živote aj strom, ktorý už podľa vonkajších znakov nežije. Otázkou ostáva, prečo.

Čo sú vlastne stromy?
Strom žije napriek tomu, že je na prvý pohľad mŕtvy. To vzbudilo vo svete vlnu zvedavosti a tak sa botanici aj ekológovia pustili do lúštenia tejto záhady. Leuzinger a jeho kolegovia sa domnievajú, že starý strom má prepojenie s koreňmi iných stromov, vďaka čomu môžu zdieľať navzájom živiny aj v prípade, že niektorý strom príde o svoje listy.

FOTO: Hanblivé stromy: Poznáte úžasný prírodný fenomén?

Vďaka týmto prepojeniam žiadny strom nie je sám, ale vytvárajú akýsi superorganizmus, v ktorom stromy žijú ako kolektív. To znamená, že aj zombie stromy dokážu v takomto systéme celkom úspešne vyjedať živiny ostatných.

Ide o zriedkavý fenomén
Zombie stromy však nie sú obvyklé ani v rastlinnej sfére. Vedcom nie je známe, čo majú vyživujúce stromy z toho, že sa starajú o de facto mŕtvy strom. Táto otázka ostáva otvorená napriek tomu, že fyzikálne celý systém funguje.

Necítil bolesť: Pri nehode ho prepichol strom, v nemocnici si robil selfie (18+)

Je tak možné, že aj stromy majú isté životné väzby, tak ako sa aj ľudia starajú o nevládnych alebo klinicky mŕtvym predlžujú život umelou výživou. Ide o jeden z prevratných objavov, ktorý naznačuje, že stromy sú možno omnoho viac sociálne „tvory" ako niektorí ľudia.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
5.8. 2019 19:00
Diskusia