MENU
Menu

Techmag Zombie huba vie ovládať mravce. Aby sa množila, obeť musí kruto zomrieť

Jej prezývka znie „zombie huba" a to nenaznačuje nič dobré. Skôr naopak. Parazitická huba ophiocordyceps unilateralis totiž využíva mravce, aby zavŕšila svoj životný cyklus. Robí to jednoducho tak, že mení živočíchy na zombie.

Zombie huba vie ovládať mravce. Aby sa množila, obeť musí kruto zomrieť
Mravce na spóry huby narazia kdekoľvek pri zbere surovín. Rýchlo sa im dostanú do tela, kde sa šíria a napokon prevezmú kontrolu nad nervovým systémom. Huba potom donúti mravca vyliezť na rastlinu a zospodu sa prichytiť na list či vetvu a pomaly zomrieť. Parazit následne začne tvoriť stonku, z ktorej vypadávajú ďalšie spóry, a táto stonka rastie priamo z hlavy mŕtveho mravca. Keď spóry dopadnú na zem, nájdu ich ďalšie nič netušiace obete a proces sa opakuje.

VIDEO: Najstrašnejší mravec na svete

Treba dodať, že mravce sa snažia hube brániť tak, že si stavajú mraveniská na stromoch. Keďže spóry ležia na zemi, kontakt je vylúčený, a to až do momentu, keď mravcom nezačnú dochádzať živiny a nemusia zo stromu zliezť.

Zombie huba vie ovládať mravce. Aby sa množila, obeť musí kruto zomrieť
Vedcom sa podarilo zistiť, že zombie huba, ktorá sa vyskytuje najmä v pralesoch Brazílie a Thajska, získava kontrolu nad svalovými vláknami, ale mozog necháva nedotknutý. Príčina tohto správania im nie je známa. Ak by sme ale mravca nahradili človekom, povedzme, že obeť by bola schopná myslieť a uvedomovať si dôsledky svojich činov, nedokázala by však ovládať telo.

Nechutné: Títo ľudia žili s hmyzom v...

Slušný námet na horor, čo poviete? Ostáva len dúfať, že ophiocordyceps unilateralis sa nikdy nedokáže adaptovať tak, aby sa jej hostiteľom mohol stať aj človek.

DISKUSIA
2.12. 2017 13:00
Diskusia