MENU
Menu
Socha slobody

Techmag Znepokojivé fakty o USA, o ktorých sa bežne nedočítate

Pokiaľ ide o globálnu konkurencieschopnosť, Spojené štáty sú celosvetovo absolútnym lídrom. Ak sa však zameriame na čiastkové ekonomické, vojenské či infraštruktúrne ukazovatele, s krajinou to vôbec nie je až také ružové.

Americký život na dlh
Dnes je v Spojených štátoch bežné platiť kreditnou kartou naozaj za čokoľvek. Pre Američanov je existencia s úverom a na dlh jednoducho spôsobom života. Ich životnou filozofiou je: prečo čakať na kúpu nového tovaru, kým naň budeme mať hotovosť, keď ho môžeme mať za pár minút a splácať ho môžeme nasledujúcich päť rokov. Hlavný dôvod, prečo to nie je dobrý nápad, súvisí s akumuláciou dlhu. Američania dlhujú priemerne 38-tisíc dolárov na hlavu a tento trend neustále stúpa. Ako národ Američania dlhujú štyri bilióny dolárov vo všetkých formách spotrebiteľského dlhu. Toto číslo zahŕňa dlh z kreditných kariet, pri ktorých je priemerná úroková sadzba 17,41 percenta. 

Bezdomovstvo a distribúcia majetku sú vážnym problémom
Bezdomovstvo je problém na celom svete, či ide o vyspelé, alebo menej rozvinuté krajiny. Paradoxom ale je, že práve USA má oveľa väčší podiel bezdomovcov v porovnaní s inými rozvinutými krajinami. V roku 2018 žilo na uliciach  0,17 percenta americkej populácie, to znamená viac ako 553-tisíc ľudí. Medzi štáty s najväčším počtom ľudí bez domova patria Kalifornia, New York, Florida, Washington, Oregon a Texas. Rovnako zaujímavým faktom je distribúcia majetku v krajine. Vedeli ste, že 40 percent celkového národného bohatstva vlastní iba jedno percento najbohatších Američanov? 

USA majú najväčší počet väzňov na svete
Ak ste si mysleli, že v tejto oblasti je lídrom Čína, mýlili ste sa. Na každých 100-tisíc Američanov pripadá 724 väzňov. Celkovo je vo väzení viac ako 2,2 milióna Američanov, pričom miera ich obsadenia je 107,6 percenta, takže sú absolútne preplnené. Ďalšie znepokojenie z väzenského systému sa týka skutočnosti, že viac ako 21 percent väznených ľudí doteraz právoplatne neodsúdili za trestný čin. Ak si osoba nemôže dovoliť kauciu, musí zostať vo väzení až do súdneho procesu alebo zbavenia viny. Spojené štáty dnes väznia viac ako 460-tisíc nevinných ľudí. 

USA odmietli ratifikovať niektoré všeobecne akceptované medzinárodné zmluvy
Vedeli ste, že Spojené štáty dodnes neratifikovali zmluvu, ktorá ukončila Kórejskú vojnu pred viac ako 65 rokmi? USA zriedka ratifikujú všeobecne prijaté zmluvy a ak ich aj podpíše, neexistuje záruka, že sa nimi budú riadiť. Najčerstvejšími príkladmi sú Parížska dohoda o klíme a Zmluva o likvidácií rakiet stredného a krátkeho doletu.

Ak si osoba nemôže dovoliť kauciu, musí zostať vo väzení až do súdneho procesu alebo zbavenia viny. Spojené štáty dnes väznia viac ako 460-tisíc nevinných ľudí.
 

Dodnes napríklad odmietli ratifikovať Versaillskú zmluvu (1919), Medzinárodný dohovor o práci (1949), Dohovor o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien (1979), Dohovor o právach dieťaťa (1989) či Zmluvu o zákaze mín (1997). Za odmietnutím podpisu často stojí sledovanie vlastných cieľov, ktoré krajina uprednostňuje pred všeobecným záujmom.

Americké zbrane zabíjajú americké deti
Vlastníctvo strelných zbraní je v USA veľký problém a krajina v súčasnosti čelí obrovskej vlne kritiky za ľahký prístup obyvateľov k strelným zbraniam. V Spojených štátoch zomrie najviac detí na svete v dôsledku zastrelenia. Štatistika vraví, že po autonehodách je to druhý najčastejší spôsob úmrtia detí. Dokonca i rakovina má na svedomí menej detských životov než strelné zbrane. V roku 2016 zomrelo v dôsledku zastrelenia 3 143 detí.

USA majú rozpadajúcu sa infraštruktúru
Napriek tomu, že USA priniesli svetu mnohé technologické výdobytky, pokiaľ ide o rýchlosť sťahovania dát, zaostávajú za mnohými inými krajinami. Umiestnili sa až na 38. mieste zo 141 krajín v rámci globálneho indexu rýchlosti internetu. Hlavným dôvodom, prečo majú v USA pomalý internet, sú náklady na prepracovanie telekomunikačnej infraštruktúry. A to nie je jediná časť americkej infraštruktúry, ktorá chýba - cesty, mosty, priehrady a energetické systémy sa rozpadávajú a nikto nechce platiť za ich opravu. Okamžitú opravu napríklad vyžaduje 47-tisíc mostov, ktoré sú v havarijnom stave.