MENU
Menu

Techmag Zmenili dejiny v dobrom i v zlom: Neznámi ľudia, o ktorých by ste mali vedieť

Existuje mnoho ľudí, ktorých mená rezonujú ešte dlho po ich smrti. A potom existujú anonymní priekopníci, ktorých úspechy, dobré skutky alebo aj zlé činy zmenili priebeh dejín, no ich mená sú pre nás neznáme. Zoznámte sa s ľuďmi, bez ktorých by dnešok nevyzeral tak, ako ho poznáme.

Zmenili dejiny v dobrom i v zlom: Neznámi ľudia, o ktorých by ste mali vedieť
Zdroj: Profimedia
Nils Bohlin - vynálezca bezpečnostného pásu
Nils Bohlin pracoval pre Volvo v roku 1958, keď prišiel s revolučným vynálezom, ktorý dodnes zachránil milióny životov. Vynašiel trojbodový bezpečnostný pás, ktorým nahradil neúčinný diagonálny dvojbodový pás.

Vynálezcovia, o ktorých vám v škole nepovedali

Tento patent Volvo poskytlo aj ostatným automobilkám. Bohlin neskôr vymyslel viacero ďalších bezpečnostných prvkov, čo z automobilu Volvo urobilo synonymum bezpečnosti.

Zmenili dejiny v dobrom i v zlom: Neznámi ľudia, o ktorých by ste mali vedieť
James Harrison - záchranca životov
James Harrison, austrálsky hrdina, zachránil životy takmer dva a pol miliónom ľudí. A to všetko vďaka svojej vzácnej krvi, ktorá pravdepodobne vznikla ako vedľajší efekt transfúzie, ktorú absolvoval v mladom veku. Jeho krv obsahuje protilátku, ktorá umožňuje vyvinúť liečbu na nebezpečnú hemolytickú chorobu novorodencov.

Tieto veci vraj vynašiel Satan. Používate ich každý deň

Ak chorobu včas neliečia, môže spôsobiť nenarodenému dieťaťu poškodenie mozgu či dokonca smrť. Dochádza k nej vtedy, keď krvná skupina matky nie je nekompatibilná s krvnou skupinou dieťaťa, čiže ak má matka krvnú skupinu Rh negatív a dieťa Rh pozitív. Harrison daroval krvnú plazmu už 1 173-krát, z toho 1 163-krát z pravej a desaťkrát z ľavej ruky. Pomohol tak vyprodukovať viac ako tri milióny dávok anti-D globulínu. Vďaka tomu si zaslúžil zápis v Guinnesovej knihe rekordov.

Zmenili dejiny v dobrom i v zlom: Neznámi ľudia, o ktorých by ste mali vedieť
Gavrilo Princip - atentátnik
Gavrilo Princip bol srbský študent, ktorý by určite mohol tvrdiť, že zmenil priebeh dejín. Zavraždil totiž arcivojvodu Františka Ferdinanda, čo priamo viedlo k vypuknutiu prevej svetovej vojny. Gavrilo bol príslušníkom tajnej vojenskej skupiny Čierna ruka, ktorá chcela zjednotiť všetky juhoslovanské národy v rámci Rakúsko-Uhorska a vytvoriť samostatný  štát. Princip sa po atentáte pokúsil dvakrát po sebe o samovraždu - najskôr prehryzol tabletku s jedom, ktorý nezaúčinkoval a potom sa chcel zastreliť, no dav mu vytrhol zbraň z rúk. Dostal 20 rokov väzenia, no vo väzení zomrel na tuberkulózu.

Zmenili dejiny v dobrom i v zlom: Neznámi ľudia, o ktorých by ste mali vedieť
Henrietta Lacks - žena s nesmrteľnými bunkami
Táto žena by bola veľmi prekvapená, keby vedela, že je na zozname ľudí, ktorí zmenili chod dejín. Stala sa totiž nedobrovoľnou darkyňou buniek zo svojho rakovinového nádoru, ktoré nakultivovali a vytvorili tak nesmrteľnú bunečnú kultúru. Lekári ju nazvali HeLa a  používajú ju laboratóriá na celom svete. Lacksovej krv totiž obsahovala nesmrteľné bunky, ktoré môžu žiť mimo jej tela večne.

Starodávne vynálezy, ktoré má veda problém objasniť

Ani po jej smrti bunky nezomreli, ale pokračovali v raste a zdvojnásobovali sa každých 24 hodín. Nesmrteľné bunky študujú lekári na celom svete, pričom pomohli pri liečbe desiatok rôznych ochorení.

Zmenili dejiny v dobrom i v zlom: Neznámi ľudia, o ktorých by ste mali vedieť
Maurice Hilleman - vynálezca očkovacích vakcín
Jeden z najplodnejších vynálezcov vakcín, americký mikrobiológ Maurice Ralph Hilleman, celkovo vyvinul až štyridsať vakcín. Svojou prácou zachránil viac ľudských životov ako ktorýkoľvek iný vedec 20. storočia. Všetko začalo tým, že jeho dcéra ochorela na mumps. Nevzdal sa a vytvoril očkovaciu látku, ktorú používame dodnes. Okrem nej vyvinul viac ako 40 rôznych vakcín vrátane tých proti osýpkam, hepatitíde A a B, ovčím kiahňam, meningitíde, pneumónii a vírusu Haemophilus influenzae. Jeho práca pravdepodobne zachránila milióny životov a zabránila vážnym komplikáciám v dôsledku rôznych chorôb. Samotnou očkovacou látkou MMR zaočkovali viac ako miliardu detí po celom svete.

DISKUSIA
27.7. 2018 17:00
Diskusia