MENU
Menu

Techmag K Zemi mieri supermasívna čierna diera, je dôvod na paniku?

K Zemi mieri supermasívna čierna diera. Jej hmotnosť sa dá len ťažko predstaviť a Slnko je oproti nej zanedbateľným vesmírnym trpaslíkom. Jedného dňa vyhubí všetok život na našej planéte a vonkoncom sa k nám neblíži pomaly. Nekonečnom putuje rýchlosťou 110 kilometrov za sekundu. Našťastie sa však nachádza v strede galaxie Andromeda, ktorá je najbližšou susedkou Mliečnej dráhy. Je teda od nás ďaleko. Aspoň zatiaľ.

K Zemi mieri supermasívna čierna diera, je dôvod na paniku?
Supermasívne čierne diery sa nachádzajú v stredoch väčšiny známych galaxií. Svojou gravitáciou umožňuje obiehanie hviezd a tak udržiava galaxiu pohromade. Má to však aj jednu nevýhodu. Gravitačná sila čiernych dier vo Veľkej Andromede a Mliečnej dráhe je taká veľká, že spôsobuje približovanie oboch galaxií. Jedného dňa sa nevyhnutne zrazia.

VIDEO: Čierna diera roztrhala hviezdu na kusy, spravila z nej "špagety"

V strede Mliečnej dráhy sa nachádza supermasívna čierna diera, ktorá je asi 4,1-miliónkrát ťažšia ako Slnko. Pozrite sa na súhvezdia strelca. Tam niekde ju (ne)uvidíte. Je od nás vzdialená približne 26-tisíc svetelných rokov. A práve v tomto momente možno požiera nejakú hviezdu či dokonca celý solárny systém.

K Zemi mieri supermasívna čierna diera, je dôvod na paniku?
A predsa je čierna diera v Andromede 25-krát väčšia než tá v strede našej galaxie. Keď sa zrazia, víťazkou bude iba jedna z nich, a to tá ťažšia. Netreba sa však báť. Andromeda je od Mliečnej dráhy vzdialená 2,5 milióna svetelných rokov, a kým k nám dorazí, uplynú ešte štyri miliardy rokov.

DISKUSIA
26.10. 2018 17:00
Diskusia