MENU
Menu

Techmag Zem má nový kontinent, Zélandia prepíše učebnice zemepisu

Už onedlho sa zrejme budú prepisovať učebnice zemepisu. Kontinentov totiž údajne nie je sedem, ale až osem. Najnovším prírastkom do ich rodiny má byť Zélandia.

Zem má nový kontinent, Zélandia prepíše učebnice zemepisu
Ak existenciu Zélandie vedci naozaj potvrdia, pôjde s rozlohou 4,9 milióna kilometrov štvorcových o najmenší kontinent na Zemi. Leží východne od Austrálie a až 94 percent jeho povrchu sa nachádza pod hladinou Tichého oceánu. Patrí k nemu územie Nového Zélandu a francúzskeho zámorského teritória Nová Kaledónia.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?

Aké podmienky vlastne musí spĺňať pevnina na to, aby ju bolo možné charakterizovať ako kontinent? Sú štyri a 11 geológov v práci s názvom „Zélandia: skrytý kontinent Zeme" tvrdí, že Zélandia spĺňa všetky z nich.

Zem má nový kontinent, Zélandia prepíše učebnice zemepisu
Kritéria, ktoré musí pevnina splniť, aby bola kontinentom: 1. Musí dostatočne vystupovať z oceánskeho dna 2. Prítomné musia byť tri druhy hornín: vyvreté, premenené a usadené 3. Musí mať hrubšiu zemskú kôru než oceánske dno 4. Musí mať jasne definovateľnú hranicu a dostatočne veľkú plochu

O Zélandii prvýkrát hovoril už profesor Bruce Luyendyk v roku 1995. Ten však predpokladal, že nezaberá dostatočnú plochu na to, aby ju bolo možné považovať za kontinent. Pokrok v oblasti satelitných technológií a gravitačných máp však ukázal opak. Na základe údajov, ktoré vďaka nim vznikli, dnes Luyendyk tvrdí, že existenciu Zélandie zrejme uznajú vedci z celého sveta.

Ak sa vás teda niekto opýta, koľko kontinentov je na svete, pokojne odpovedzte, že teraz už o jeden viac.

DISKUSIA
2.3. 2017 6:15
Diskusia