MENU
Menu

Techmag Zem sa blíži k roju asteroidov, vedci varujú pred možnou katastrofou

Pri poslednej zrážke Zeme s rojom tauridov bolo zničených 80 miliónov stromov. Meteority našťastie zasiahli riedko obývanú Sibír a nik neprišiel o život, vedci však varujú, že podobnú katastrofu máme očakávať znovu. A zatiaľ nik nevie, kam kusy vesmírnych objektov dopadnú.

Zem sa blíži k roju asteroidov, vedci varujú pred možnou katastrofou
V roku 1908 ukončila naša planéta vesmírnu cestu roja asteroidov známych ako tauridy. Skaliská zasiahli les Tunguska na Sibíri a zrovnali so zemou dvetisíc kilometrov štvorcových. 80 miliónov stromov prasklo ako zápalky. Vedci donedávna verili, že k podobným incidentom dochádza v priemere raz za tisíc rokov, no ukázalo sa, že sa mýlili.

Čo by robili ľudia, ak by mala Zemi hroziť zrážka s asteroidom?

Zem pravidelne križuje dráhu tauridov, čoho dôkazom je vždy v novembri úžasné nebeské divadlo. Tauridy sú vlastne pozostatkami, ktoré po sebe zanecháva kométa Encke. Keď prenikajú atmosférou, zväčša zhoria a robia radosť všetkým, ktorí sa dívajú na jasnú nočnú oblohu. Problém však nastáva, keď je roj hustý a nachádzajú sa v ňom aj väčšie objekty. Tak tomu bolo v júni 1908.

FOTO: Najkrajšie krátery na Zemi

Prečo v júni? Vtedy totiž Zem prechádza rojom takzvaných betatauridov, ktoré sú však voľným okom nepozorovateľné, pretože skrz atmosféru prechádzajú cez deň. Meteorit, ktorý zasiahol Tungusku, však bolo možné dokonca aj vidieť, pretože bol mimoriadne veľký a jasný.

Toto leto bude Zem najbližšie k centru tauridov za posledných 45 rokov. To síce poskytne astronómom unikátne možnosti pozorovania meteoritov, zároveň však zvýši riziko, že planétu zasiahne veľký vesmírny objekt. Nie je síce dôvodov na paniku, faktom však ostáva, že hoci je pravdepodobnosť zrážky malá, aj tak je vyššia než po minulé roky.

VIDEO: Takto by vyzerala zrážka obrovského asteroidu so Zemou

Mimochodom, pri incidente v Tunguske sa uvoľnilo 2000-krát viac energie než pri výbuchu jadrovej bomby v Hirošime. Tlaková vlna obehla celú Zem a seizmografi v Postupime je zachytili dvakrát: po piatich hodinách od zrážky a potom po 30 hodinách. Ak by meteorit podobných rozmerov zasiahol husto obývané územie, následky by boli nepredstaviteľné.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
26.6. 2019 12:00
Diskusia