MENU
Menu

Techmag Zbrane na palube ISS? Sú tam z jediného dôvodu

Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) vlastnia a prevádzkujú viaceré krajiny: USA, Kanada, Japonsko, Rusko a niekoľko európskych krajín, ktoré pôsobia v rámci Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Jej história sa začala písať v roku 1984, keď prezident Ronald Reagan požadoval, aby NASA postavila vesmírnu stanicu do desiatich rokov.

Zbrane na palube ISS? Sú tam z jediného dôvodu
Prvý modul ISS spustilo Rusko v roku 1998 a odvtedy ďalšie krajiny pridali vlastné moduly, takže stanica naďalej rástla. Dnes má podobu 460-tonového zariadenia s veľkosťou futbalového ihriska.

ISS na Zem len tak nespadne
Na otázku, prečo ISS nespadne na Zem, by väčšina z nás asi odpovedala - lebo na ňu nepôsobí gravitácia. Keby to bola pravda, ISS by odletela ďaleko do vesmíru. Stanica sa nachádza vo výške 410 kilometrov nad Zemou, kde je gravitácia približne o 90 percent slabšia než na Zemi, tak ako je možné, že nespadne?

VIDEO: Ako sa robí pizza vo vesmíre? Kozmonauti vám to predvedú

Pravdou je, že stanica mierne klesá, keďže ju gravitácia ťahá k Zemi. Nespadne preto, lebo má obrovskú bočnú rýchlosť, vďaka ktorej dokáže (v kombinácii s gravitáciou) obiehať Zem. Rýchlosť, ktorou padá je takmer rovnaká ako rýchlosť, ktorou sa pohybuje okolo Zeme, preto iba klesá pozdĺž krivky planéty. Nadnesene môžeme povedať, že ISS padá okolo Zeme.

Astronauti musia cvičiť, lebo strácajú svalovú hmotu
Astronauti počas každého kozmického „výletu" strácajú kostnú a svalovú hmotu. Za každý mesiac vo vesmíre stratia asi dve percentá minerálov v kostiach. Ak misia trvá šesť mesiacov, niektorí astronauti stratia až pätinu kostnej hmoty. Kozmické agentúry sa proti tomu snažia bojovať a vyžadujú, aby astronauti cvičili približne dve hodiny denne. Asi to však príliš nepomáha, keďže napriek tomu k úbytkom neustále dochádza. Vesmírne agentúry nemajú kontrolné skupiny, ktoré by vyhodnotili účinnosť cvičení. Navyše, cvičebné zariadenia nie sú také, aké používame na Zemi. Kvôli rozdielom v gravitácii potrebujú astronauti špeciálne stroje.

FOTO: Najkrajšie fotky od astronautov, ktorí strávili rok vo vesmíre

Používanie toaliet ovplyvňuje národnosť astronautov
V prvých rokoch fungovania vesmírnej stanice kozmonauti zdieľali všetko spolu, vrátane toaliet. V roku 2003 sa to však zmenilo a Rusko začalo žiadať od iných krajín, aby platili za používanie ruských zariadení. Veci sa skomplikovali v roku 2005, keď Rusko vyúčtovalo NASA prepravu amerických astronautov na ISS. Na oplátku USA zakázali kozmonautom používať zariadenia a vybavenie USA, vrátane toaliet. Aj v takejto ošemetnej situácii je dôležitý patriotizmus.

Na palube ISS sú zbrane
Vedeli ste, že na ISS sú zvyčajne jedna alebo dve zbrane? Patria kozmonautom a sú súčasťou súpravy na prežitie. Ide o viacúčelové zbrane, ktoré dokážu nielen strieľať, ale môžete ich aj rozložiť, takže z nich vznikne napríklad mačeta. Zbrane slúžia primárne na obranu kozmonautov. Napríklad v roku 1965 pomohli kozmonautom ubrániť sa pred agresívnymi medveďmi, ktorí ich napadli po návrate na Zem. Zbrane na palube môžu slúžiť aj na to, aby sa kozmonauti mali čím brániť, keby ich na palube napadli nevítaní cudzinci.

Čínsky múr z vesmíru neuvidíte. Tieto veci áno

Čínski astronauti nesmú navštíviť ISS
Medzi zaujímavé informácie patrí aj tá, že čínski astronauti nemôžu navštíviť ISS, pretože USA ich vetujú. Zákaz vstúpil do platnosti ešte v roku 2011, keď Kongres zakázal akúkoľvek spoluprácu medzi americkými a čínskymi vesmírnymi programami. Zákaz vyplynul z toho, že čínsky vesmírny program nevylúčil vojenské využitie. USA nechcú nepriamo podporovať čínsku armádu a technológiu tým, že podporia jej vesmírny program. V podstate ide o kontroverzný zákaz, pretože vylúčenie Číny z ISS nezastaví krajinu v pokračovaní v jej vlastnom vesmírnom programe.

DISKUSIA
29.6. 2018 17:00
Diskusia