MENU
Menu
Lego figúrky.

Techmag Zaujímavá štatistika: Na svete je viac mužov, ale... Ktoré krajiny sú výnimkou?

Štatistiky hovoria o tom, že na svete je o čosi viac mužov ako žien. Tento pomer sa podľa údajov prehupol na mužskú stranu okolo roku 1960 a odvtedy pretrváva. Rozdiel je síce malý - na 100 žien pripadá 101,7 mužov -, no silnejšie pohlavie vyhráva. Je však pomerne dosť krajín, kde je to opačne.

Celosvetové čísla sú už spriemerovanými údajmi sledovaných krajín, no keď to rozoberieme na drobné, dozvieme sa viac. Niekde je žien až prekvapivo viac ako mužov - tipnete si, ktoré krajiny to sú? Patria medzi ne napríklad bývalé štáty ZSSR, takisto mnohé ostrovy. Na druhej strane niektoré krajiny stredného východu či na severe Afriky sú opačným extrémom. Žien tam majú výrazne menej, čím sa celkové čísla vyvažujú. Pozrime sa teda na to, kde je žien podľa sčítania viac.

Chorvátsko: Tam, kde leží tzv. slovenské more, nájdete viac mužov ako žien. Síce len tesne, ale predsa - podľa sčítania z roku 2019 je ich 51,79%.

Srí Lanka: Ostrovná Srí Lanka je opisovaná aj ako rajská záhrada - nielen vďaka krásnej prírode, ale aj milým ľuďom. A to v takom pomere, že ženy tesne vyhrávajú.

Maďarsko: Aj u našich susedov prevažujú ženy. V Maďarsku majú z celkového obyvateľstva 52,4% samé nežné pohlavie.

Panenské ostrovy: V tomto krásnom karibskom kúte je takisto prevaha žien. Síce len o niekoľko tisícok, nakoľko populácia tam nie je veľká, ale pomery sú jasné.

Estónsko: Najsevernejšia z pobaltských krajín, Estónsko, má po zrátaní 52,62% žien. Z počtu obyvateľov cca 1,32 milióna obyvateľov je to väčšia časť.

Portugalsko: Aj v európskej krajine temperamentu a dobrého vína možno stretnúť viac žien ako mužov. Vyhrávajú o približne 500-tisíc.

Rusko: O čosi viditeľnejší rozdiel sa ukazuje v Rusku. Žien je niečo cez 78 miliónov a mužov “len” 67,5 milióna.

Litva: Európskou krajinou s najvyšším rozdielom medzi počtom žien a mužov je v Litve. Pomer je tam 53,91% ku 40,09%.

Curacao: Ostrov pri pobreží Venezuely, ktorý je súčasťou Malých Antíl, je na mieste číslo tri, čo sa týka väčšieho počtu žien. Zabrali 54,01% obyvateľstva.

Hongkong: Samostatná časť Číny, Hongkong, je jednou z krajín, kde prevažujú ženy. Majú 54,12% a za zmienku stojí, že v Číne ako takej je to presne naopak. Výrazne prevažujú muži. 

Nepál: Absolútnou jednotkou na svete je Nepál. Z celkového počtu niečo cez 29 miliónov obyvateľov je žien až 54,19%.