Západ Zeme.
Zdroj: NASA

Vzdialená a maličká Zem sa pomaly začína schovávať za Mesiac. Presne takúto situáciu zvečnila kapsula Orion, ktorú prednedávnom vypustila do vesmíru NASA v rámci programu Artemis I. Snímka s názvom „Západ Zeme“ je presným opakom Východu Zeme, fotografie, ktorú zhotovila misia Apollo 8 pred viac než 50 rokmi.

Východ Zeme, ktorý vyfotila posádka Apolla 8.
Východ Zeme, ktorý vyfotila posádka Apolla 8.
Zdroj: NASA

Raketa, ktorá vyniesla Orion do vesmíru, vyštartovala zo Zeme 16. novembra 2022 po viac než mesačnom období neúspešných štartov. Snímka Západ Zeme vznikla o päť dní neskôr, keď sa kapsula Orion umiestňovala na obežnú dráhu Mesiaca.

Vo videu, ktoré môžete vidieť vyššie, sa dá zasa pozorovať východ Zeme. Natočila ho taktiež kapsula Orion, keď vylietala spoza odvrátenej strany Mesiaca. Okolo telesa bude obiehať približne desať dní a 11. decembra sa vráti na Zem po prekonaní viac než dvoch miliónov kilometrov.

Misia Artemis II, ktorá sa má uskutočniť v roku 2024, bude veľmi podobná misii Artemis I, tentokrát však budú na palube Oriona aj astronauti. V rámci misie Artemis III v roku 2025 potom ľudia prvýkrát od roku 1972 pristanú na Mesiaci.