MENU
Menu
Lemur.

Techmag Zahviezdite v krčmovej debate: Fakty, ktorými šokujete kamarátov

V krčme sa môže človek dozvedieť naozaj zaujímavé veci. Ak chcete byť tým, kto z rukáva ťahá fakty, ktoré kamarátom dvíhajú obočia, čítajte ďalej. Môžete im napríklad povedať, že:

- malé percento statického šumu, ktorý môžete vidieť na „mŕtvych" televíznych kanáloch, spôsobuje zvyšková radiácia Veľkého tresku. Sledujete tak vlastne zvyškový efekt, ktorý spôsobil vznik vesmíru.

- národným športom v americkom štáte Maryland je rytiersky turnaj.

- keď dýchate, jednou nosnou dierkou vždy nasávate viac vzduchu, než druhou.

- ak by ste nechali zmiznúť prázdny priestor, ktorý sa nachádza medzi protónmi a elektrónmi v atómoch, z ktorých sú stvorení ľudia, celá ľudská populácia by sa vošla do jablka.

- keď sa stavali pyramídy, na Wrangelovom ostrove v Severnom ľadovom oceáne ešte žili mamuty

- v šachu existuje viac herných kombinácii, než je atómov v celom známom vesmíre. Ide o takzvané Shannonovo číslo.

- Kleopatra žila bližšie k pristátiu na Mesiaci než k postaveniu pyramíd v Gíze

- kreveta rodu Odontodactylus scyllarus dokáže udrieť klepetom tak rýchlo, že sa okolo neho na malý moment vytvorí prázdny priestor bez vody. Tento jav nazývame kavitácia.

- len štyri štáty na svete majú hymnu, ktorá nemá oficiálny text. Sú nimi Španielsko, San Marino, Bosna a Hercegovina a Kosovo.

- med je jedinou potravinou, ktorá sa nekazí. Archeológovia napríklad našli med v egyptských hrobkách starý päťtisíc rokov. Na chlieb by ste si ho bez obáv mohli natrieť aj dnes.

- aj mŕtvi ľudia môžu dostať husiu kožu.

- ak by ste našli spôsob, ako zo zemského jadra vyťažiť všetko zlato, mohli by ste ním pokryť celý povrch našej planéty a táto vrstva by vám siahal po kolená.

- na vycicanie všetkej krvi, ktorú máte v tele, by bolo potrebných 1 200 000 komárov.

- písmo vynašli nezávisle od seba starovekí Egypťania, Sumeri a Číňania.

- keď chce samec žirafy vedieť, či je samica vhodná na oplodnenie, hlavou jej vráža do močového mechúra, až kým sa nepomočí. Potom ochutná moč a tak zistí, či samica ovuluje.

- fotónu zo slnečného jadra trvá 40-tisíc rokov, kým sa dostane na povrch Slnka. Odtiaľ potom k Zemi putuje len niečo cez osem minút.

- živočích menom pomalka meria len pol milimetra, dokáže však prežiť v prakticky akýchkoľvek podmienkach, dokonca aj vo vesmírnom vákuu.

- akýkoľvek materiál, ktorý sa topí, je možné premeniť na sklo. Stačí ho len po roztopení včas schladiť.

- kriticky ohrozený vták druhu Kakapo zapácha tak výrazne a príjemne, že ho predátori dokážu veľmi jednoducho vystopovať. Práve preto patrí medzi živočíchy na pokraji vyhynutia.

- od prvého letu k pristátiu človeka na Mesiaci uplynulo len 66 rokov.