MENU
Menu

Techmag Záhadný kmeň mätie vedcov, 120 rokov pláva zvislo

Kráterové jazero v Oregone je najhlbším v USA a 8. najhlbším na Zemi. Vzniklo pri výbuchu sopky a má hĺbku 594 metrov. Vedcov však nezaujíma iba kvôli tomuto rekordu a svojej priezračne čistej vode. Na hladine už totiž najmenej 120 rokov pláva kmeň stromu. Na tom by nebolo nič zvláštne, ak by nebol vo zvislej polohe a údajne aj nekontroloval miestne počasie.

Záhadný kmeň mätie vedcov, 120 rokov pláva zvislo
Starý muž z jazera. Takú prezývku dostal už v roku 1869 kmeň v Kráterovom jazere, ktorý opísal geológ Joseph Diller. O päť rokov neskôr sa k nemu vrátil a zistil, že sa kmeň je 400 metrov od miesta, kde ho prvýkrát pozoroval. Rozhodol sa ho teda skúmať podrobnejšie a zistil, že za deň prejde „Starý muž" aj šesť kilometrov a to aj za bezvetria. Ako to dokáže je záhadou dodnes.

VIDEO: Podobný úkaz ste nikdy nevideli: Loď sa uprostred oceánu ocitla v sopečnej pemze

Pomocou moderných technológií sa podarilo zistiť, že kmeň má najmenej 450 rokov a posledných asi 120 rokov strávil v jazere. Ide o jedľovec kanadský, ktorý zrejme vytrhol zo zeme zosuv pôdy. Nie je však jasné, prečo ostal vo zvislej polohe. Fyzikálne zákony totiž hovoria, že predmet s približne homogénnou hustotou bude mať ťažisko hmotnosti vždy vyššie než ťažisko vztlaku. Preto kmene na vode plávajú horizontálne. Starý muž z jazera však o tomto zákone asi nepočul. Má asi deväť metrov, priemer 60 centimetrov a aj tak pláva zvisle.

Záhadný kmeň mätie vedcov, 120 rokov pláva zvislo
Vytŕčajúca časť kmeňa je síce ošľahaná počasím, ale dá sa na ňu postaviť, ako ukazuje táto staršia fotografia.

Nádherné divy prírody, ktoré pozná len málokto

Vedcom pripadá ako najlepšie možné vysvetlenie fakt, že keď zosuv pôdy strhol kmeň do jazera, museli sa v koreňovom systéme zachytiť skaly, ktoré teraz fungujú ako závažie. Istý čas trvalo, kým sa uvoľnili, dovtedy však stihla ponorená časť kmeňa nasiaknuť vodou a tak sa stala ťažšou než časť, ktorá vytŕča nad hladinu.

Záhadný kmeň mätie vedcov, 120 rokov pláva zvislo
Poverčiví ľudia tiež veria, že Starý muž z jazera ovplyvňuje počasie. Povera vznikla ešte v 80. rokoch 20. storočia, keď sa v jazere vykonávalo skúmanie pomocou ponorky. Vedci sa vtedy rozhodli priviazať peň ku brehu, aby nedošlo ku kolízii s ponorkou. Vtedy došlo k náhlemu zhoršeniu počasia, jasné nebo pomerne rýchlo zatiahli mračná a začalo snežiť. Keď peň odpútali, vyčasilo sa.

Brány do pekla, ktoré môžete navštíviť

Starý muž z jazera dodnes vyvoláva viac otázok než ponúka odpovedí. Ostáva tak fascinujúcou atrakciou, ktorá priťahuje ku Kráterovému jazeru množstvo návštevníkov.

DISKUSIA
16.11. 2019 13:00
Diskusia