MENU
Menu

Techmag Záhada vyriešená: Vedci objasnili existenciu sôch na Veľkonočnom ostrove

Sochy, ktoré zdobia odľahlý Veľkonočný ostrov (Rapa Nui) v juhovýchodnom Pacifiku, boli pre archeológov záhadou celé stáročia. Najväčším tajomstvom bolo, prečo vlastne ľudia sochy postavili. Zdá sa však, že vedcom sa hádanku podarilo vyriešiť.

Záhada vyriešená: Vedci objasnili existenciu sôch na Veľkonočnom ostrove
Tím výskumníkov z Binghamtonskej univerzity zistil, že dôvod, prečo sochy stoja na pobreží, je spojený s hlavným zdrojom vody dávnych ostrovanov. Na Rapa Nui bol totiž nedostatok pitnej vody, a tak sa ľudia spoliehali výtoky podzemnej vody v pobrežných oblastiach. A sochy stoja práve na miestach, odkiaľ pitná voda vytekala.

Hlavám na Veľkonočnom ostrove odhalili telá!

„Prvým krokom bolo zistenie, že ostrovania mali len málo zdrojov povrchovej pitnej vody," uviedol člen výskumného tímu a profesor antropológie Carl Lipo. „Na Rapa Nui sú len dve jazerá a obe sú ťažko dostupné. Potoky tu nenájdete vôbec a jediný prameň občas úplne vysychá."

Kto rozlúšti rongo rongo

Výskumníci však na ostrove objavili malé nádrže vytesané do skál, takzvané tahety. Tie slúžili na zachytávanie dažďovej vody, ich objem bol však príliš malý, aby sa na ne dalo spoliehať ako na hlavný zdroj pitnej vody. Navyše na Veľkonočnom ostrove spadne v priemere ročne len asi 1100 milimetrov zrážok. Keď k tomu vedci prirátali vysokú mieru odparovania vody, zistili, že tahety by boli 317 dní v roku suché.

Záhada vyriešená: Vedci objasnili existenciu sôch na Veľkonočnom ostrove
Jeden za druhým teda vylučovali potenciálne zdroje pitnej vody až kým nedošli k logickému záveru, že sa ostrovania museli spoliehať na podzemnú vodu. „Porézne sopečné pôdy rýchlo absorbujú zrážky, čo vyúsťuje v absenciu potokov a riek," tvrdí Lipo. „Našťastie aj pod zemou tečie voda dolu kopcom a napokon vyteká v bode, kde sa porézna pôda stretáva s oceánom. Pri odlive tečie rovno do mora, pričom práve vtedy môžu ľudia tieto „pramene" využiť a doplniť si zásoby vody."

Meč kráľa Kou-tiena: Je ostrý ako britva aj po 2500 rokoch

Sochy na pobreží sú tak akýmisi značkami či ukazovateľmi toho, kde všade podzemná voda vyteká do mora. Prelomový objav vedcov môže pomôcť v skúmaní kultúry obyvateľov Veľkonočného ostrova a odhaliť ďalšie ich skryté tajomstvá.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
22.10. 2018 19:00
Diskusia