Preto sa začína hrať o jeho záchranu. Hoci lovci tajomstiev plánujú ďalšie dobývanie potopenej legendy, ochranári už spriada plány, ako predĺžiť dobu, kým sa definitívne stratí aj spod hladiny.

Stav sa neustále zhoršuje
Trup lode prelomenej na polovicu leží ticho na dne oceána vystavený morským prúdom, korózií, soli aj morským živočíchom. V neposlednom rade vrak poškodili aj útoky potápačov a ani dokument Jamesa Camerona nebol k lodi obzvlášť citlivý. Preto sa Británia a USA rozhodli podpísať dohodu o ochrane tohto najznámejšieho vraku.

Posledných 40 rokov „života“
Trosky, ktoré ležia pod hladinou oceánu ochraňovala Organizácia spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru. Avšak bola to len základná úroveň ochrany. Preto sa k Titanicu neustále posielali expedície aj filmové štáby. Tie preliezali trup lode, pričom k ostatkom neboli príliš šetrní, čo len urýchľovalo rozklad. Podľa najnovších správ a zistení ostáva lodi bez zvýšenej formy ochrany už len 40 rokov. Aj preto sa Spojené kráľovstvo rozhodlo úzko spolupracovať s ostatnými štátmi severného Atlantiku s cieľom dosiahnuť ešte väčšiu ochranu vraku.

 

Titanic aj pre ďalšie generácie
Vrak pod morskou hladinou sa nechráni najlepšie, ale je jasné, že ak sa taktika nezmení, Titanic zmizne veľmi skoro. Súčasťou dohody zvyšujúcej ochranu je aj zamedzenie expedícií, ktorých sa uskutočnili desiatky a nie je žiadnym tajomstvom, že napríklad výprava Jamesa Camerona bola doslova devastačná, keď sa niektoré časti techniky dostali do kolízie priamo s trupom lode. Preto nová dohoda zabraňuje ďalším expedíciám, ktoré majú za ciel vyloviť niečo zo samotného vraku. Lovci pokladov však stále snívajú o vylovení lodného rádia. Či sa im to podarí aj pri zostrenej ochrane už nie je isté.