Psychopatia sa dá zjednodušene definovať ako kombinácia absencie emócií a sklonov k násiliu. Extrémni psychopati vraždia bez výčitiek a dokážu bez mihnutia oka zohaviť svoje obete. V roku 2014 sa teda belgický profesor psychiatrie Samuel Leistedt rozhodol zistiť, ktoré filmové postavy najlepšie zodpovedajú týmto charakteristikám psychopatov.

Zhromaždil teda desať svojich známych z oboru a spoločne začali pozerať štyri stovky filmov, v ktorých herci hrali psychopatov. Trvalo im to tri roky. Zhromaždili údaje o 126 psychopatoch, pričom 105 z nich bolo mužov. No a prvé tri miesta v rebríčku najrealistickejších psychopatov obsadili nasledovné postavy.

3. Henry Lee Lucas vo filme Henry: Portrét sériového vraha (1986)

Psychopat.
Zdroj: Youtube

Film je inšpirovaný skutočným príbehom muža menom Henry Lee Lucas. Ten pochádzal z Texasu a priznal sa k stovkám vrážd, ktoré tu spáchal. Leistedt tvrdí, že neschopnosť Lucasa plánovať vopred svoje činy v spojení s turbulentným súkromným životom a zlými rodinnými vzťahmi z neho robí priam učebnicový príklad psychopata.

2. Hans Beckert vo filme Vrah medzi nami (1931)

Psychopat.
Zdroj: Youtube

Vraha detí vo filme s pôvodným názvom „M" stvárnil Peter Lorre. Muža, ktorý je priam posadnutý rituálnymi vraždami, zahral Lorre podľa Leistedta dokonale. Brutalita, s ktorou páchal svoje činy, navyše naznačovala aj istú formu psychózy.

1. Anton Chigurh vo filme Táto krajina nie je pre starých (2007)

Psychopat.
Zdroj: Youtube

Javier Bardem si stvárnením tejto postavy vyslúžil priam legendárny status. Nájomného vraha, ktorého bravúrne zahral, by sme podľa Leistedta mohli charakterizovať ako klasického psychopata. K vraždám pristupuje ako k bežnej činnosti a spúšť svojej zbrane stláča bez mihnutia oka. Zdá sa, že je úplne imúnny voči prejavom emócií či ľudskosti. Na prvé miesto rebríčka najrealistickejších filmových psychopatov sa dostal naozaj právom.

A čo nerealistickí psychopati?
Patrick Bateman z filmu Americké psycho, Norman Bates z filmu Psycho či Hannibal Lecter z Mlčania Jahniat: kde ostali? Nuž, je zaujímavé sledovať ich počínanie na plátne, a naozaj naháňajú strach, no ťažko ich zaradiť medzi psychopatov. Napríklad Bates je skôr obeťou delúzií a poruchy vnímania reality a ťažko ho zonačiť za chladnokrvného psychopata. Ostatne, väčšina filmových postáv, ktoré sa zvyknú označovať za psychopatov, je skôr akýmisi strašiakmi a zloduchmi, než ľuďmi, ktorí sa dajú zadefinovať ako psychopati.