MENU
Menu

Techmag Zabudnite na diamant, prepíšu sa učebnice. Našiel sa nový najtvrdší minerál

Ešte pred pár dňami sa zdalo, že diamant si udrží svoj titul najtvrdšieho minerálu na Zemi. Do hry však vstúpil karmeltazit. Ten je ešte tvrdší a jeho existencia je známa už roky, no po prvýkrát sa ho podarilo nájsť na našej planéte. Predpokladalo sa, že sa vyskytuje iba vo vesmíre.

Zabudnite na diamant, prepíšu sa učebnice. Našiel sa nový najtvrdší minerál
Karmeltazit objavila ťažobná spoločnosť Shefa Yamim v severnom Izraeli ešte začiatkom januára. Nachádzal sa obklopený zafírmi blízko hory Carmel, podľa ktorej si vyslúžil aj svoje pomenovanie. Písmená „t", „a" a „z", ktoré sa v jeho názve vyskytujú, zase odkazujú na prvky prítomné v mineráli: titán, hliník a zirkónium.

Štýlový odchod na večnosť. Z popola zosnulého sa dá spraviť diamant

Nový najtvrdší minerál sa vzhľadom ponáša na zafír, chemickým zložením ale pripomína rubín. Doteraz sa ho podarilo identifikovať iba vo vesmíre a predpokladalo sa, že na Zemi sa nevyskytuje. Opak je však pravdou.

Jedinečná diamantová baňa: čo nájdete, je vaše

Karmeltazit môže mať viacero farieb od čiernej cez modrú a zelenú až po oranžovo-hnedú. Vznikol počas vulkanickej činnosti v období kriedy, teda pred približne 140 až 60 miliónmi rokov. Z okolia hory Carmel, ktorému vtedy vládli dinosaury, vyvierala láva najmenej na desiatich miestach.

Zabudnite na diamanty, tento drahokam je krajší

Najväčší nájdený minerál váži 33,3 karátu, teda asi 6,6 gramu. Firma ho najprv predstavila ako „karmelský zafír", Komisia pre nové minerály, ktorú zriadila Medzinárodná mineralogická spoločnosť, však rozhodla o tom, že nález si označenie „zafír" nezaslúži.

Karmeltazit je nielen tvrdší, ale aj podstatne drahší ako diamant. Do hry totiž vstupuje unikátnosť a nej nový minerál nemá konkurenciu. Firma Shefa Yamim ho však zatiaľ na trhy neuviedla a čaká, či nenájde jeho ďalšie ložiská.

Najväčší diamant v galaxii odhaľuje budúcnosť

Na Zemi sa vyskytuje približne 5500 oficiálne zdokumentovaných minerálov, pričom na zoznam Medzinárodnej mineralogickej spoločnosti ich ročne pribudne asi stovka.

DISKUSIA
6.2. 2019 10:00
Diskusia