MENU
Menu

Techmag Vzniknú kríženci hlodavcov a ľudí? Japonci chcú v potkanoch pestovať orgány

Orgány určené na transplantáciu sú mimoriadne cenné a nečudo, že čierny trh s nimi doslova prekvitá. Zmeniť to chcú napríklad aj japonskí vedci, ktorí veria, že budú schopní orgány doslova pestovať. Nie však v sterilných nádobách a už vonkoncom nie na akýchsi orgánových záhradkách. Využiť chcú hlodavce.

Vzniknú kríženci hlodavcov a ľudí? Japonci chcú v potkanoch pestovať orgány


Hiromicu Nakauči patrí medzi popredných svetových odborníkov na kmeňové bunky a vedie niekoľko výskumných tímov na Tokijskej univerzite i Stanforde. Jeho doposiaľ najambicióznejším plánom je vložiť ľudské bunky do embryí myší a potkanov a vytvoriť tak hybrid človeka a hlodavca, ktorý bude mať orgány vhodné na transplantáciu.

FOTO: Zvláštni kríženci: Ako sa spojil tučniak s kosatkou?

Ešte pred pár rokmi boli japonské úrady striktne proti takémuto experimentovaniu, ich postoj sa však uvoľnil a napokon dali Nakaučimu povolenie. Môže sa tak stať vôbec prvým vedúcim tímu, ktorý takto vypestuje ľudské orgány.

„Nečakáme, že budeme okamžite schopní nechať vyrásť srdce, pľúca či obličky," uviedol Nakauči. „Po desiatich rokoch teoretickej prípravy ale konečne môžeme začať s experimentami. Potrebujeme síce ešte nejaké povolenia, ich získanie však už nebude také zložité. Chceme však postupovať pomaly a diskutovať aj s verejnosťou, ktorá môže mať z podobných pokusov obavy."

FOTO: Bizarný mutant. Prasa sa narodilo s chobotom a bez úst

Prvý orgán, ktorí chcú vedci nechať úplne narásť, je pankreas. Najprv vytvoria upravené myšie a potkanie vajíčka s génmi zmanipulovanými tak, aby tvory, ktoré z týchto vajíčok vyrastú, vlastný pankreas nemali. Následne do nich vložia ľudské kmeňové bunky, čím vznikne hlodavec, v ktorom bude pankreas človeka. Embryá sa potom transplantujú do materníc dospelých hlodavcov. Aspoň teoreticky.

Nakaučiho odporcovia sa obávajú, že ľudské kmeňové bunky sa nemusia obmedziť len na pankreas, ale budú sa šíriť do celého tela. Vznikol by tak doslova hybrid človeka a hlodavca. Nakauči ale tvrdí, že tomu dokážu jednoducho zabrániť. Ak zistia, že ľudských buniek je mozgu embrya viac než 30 percent, jednoducho hlodavca usmrtia.

Keď sa príroda pomýli. Ľudia, ktorým narástli orgány nesprávne

V ostatných krajinách sú zatiaľ podobné experimenty zakázané, alebo ich inštitúcie jednoducho odmietajú financovať. Japonsko tak môže byť priekopníkom v oblasti pestovania ľudských orgánov. Otázkou je, či budú pokusy úspešné, a či sa vedcom nevymknú spod kontroly.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
1.9. 2019 0:00
Diskusia