Menu
zdroj: Cadillac
Cadillac InnerSpace koncept.

Techmag Významné technologické objavy roku 2022: Čo sa dialo?

Kolegovia z redakcie Autobild vám priblížia najvýznamnejšie automobilové technologické objavy roku 2022.

BMW iX Flow - meniaca farba

Mníchovská spoločnosť sa rozhodla premeniť BMW iX na jazdného chameleóna. BMW iX Flow môže v prípade potreby zmeniť farbu. To, čo vyzerá ako vychytávka, by malo okrem väčšieho dojazdu zvýšiť aj komfort jazdy. Spolu so spoločnosťou „E-Ink“ dáva BMW iX Flow možnosť meniť farbu tak, aby zodpovedala vonkajším podmienkam. Viac ako 20 metrov štvorcových špeciálnej fólie bolo narezaných na trojuholníky a prilepených na povrch modelu iX. Keďže nie každý pokus vyšiel hneď, informácie o ploche zahŕňajú aj vyprodukované odpady.

Prečo práve trojuholníky? Polygonálne tvary vytvorené laserovou rezačkou boli potrebné, pretože fólia displeja nie je taká flexibilná ako klasická fólia karosérie. Má to však zaujímavý vedľajší efekt - pri zmene farieb vyzerajú naprogramované farebné prechody vďaka mnohým trojuholníkom veľkolepo. Nalepená špeciálna fólia potrebuje energiu len pri zmene farby. Ak si teda majiteľ zmení farbu z bielej na čiernu, nespotrebováva žiadnu ďalšiu energiu.

Zmena farby nielen dobre vyzerá, ale má aj špecifickú funkciu - v lete by mal biely spínací stupeň odrážať čo najviac slnečného žiarenia a chrániť tak interiér pred zbytočným prehrievaním. Naopak, čierny povrch môže znížiť potrebu vykurovania kabíny počas zimných mesiacov. Obe možnosti prinášajú väčší komfort pasažierom a predlžujú dojazd, pretože auto netreba vyhrievať ani chladiť. S technológiou sú mysliteľné aj vizuálne výstrahy, pretože v prípade bezprostredného nebezpečenstva pre ostatných účastníkov cestnej premávky by BMW mohlo na seba upozorniť špeciálnym povrchom.

BMW iX Flow.
BMW iX Flow.
Zdroj: BMW

Technológia však ponúka aj nové možnosti v dizajne povrchov. Fólie od E-Ink je možné dostať aj v iných farbách a použiť ich ako dizajnový prvok. Hoci sa zdá nepravdepodobné, že technológia bude pripravená na sériovú výrobu v súčasnej podobe, BMW by chcelo tento dizajn presadiť. Najmä v interiéri možno s farebnými fóliami vytvoriť nové možnosti. Bude teda zaujímavé sledovať, čo ešte interiéroví dizajnéri z Mníchova vymyslia s týmto materiálom.