Mohutný prachový mrak, ktorý sa týčil do výšky 120 metrov, zahalil rover Perserverance ešte v septembri 2021. Práve vtedy vozidlo zhotovilo audiozáznam takzvaného raráška, piesočného víru, o ktorého existencii na Marse sa vedelo už dlhšie. Analýzu nahrávky ale vedci zverejnili až 13. decembra. Je v nej počuť, ako prachové častice narážajú do rovera, vďaka čomu vedia fyzici zistiť, koľko sa ich vo víre nachádzalo.
Prach je na Marse všadeprítomný a jeho pohyb ovplyvňuje počasie a klíma planéty. Pohyby prachu sú teda dôležité pri modelovaní marťanskej klímy a plánovaní ďalších misií na červenej planéte.
Rarášky vznikajú, keď sa teplý vzduch pri povrchu planéty začne zdvíhať a rotovať. Kráter Jezero, kde sa rover vyskytuje, je známy častým výskytom týchto prachových vírov. Vozidlo ich vo svojej blízkosti zachytilo už najmenej 90. Až 27. septembra 2021 ale jeden zasiahol priamo Perservance a senzory ho zachytili naplno.
Rarášok mal šírku asi 25 metrov, desaťkrát viac než samotný rover, a výšku 120 metrov. Pohyboval sa rýchlosťou 19 kilometrov za hodinu a vietor v ňom dosahoval rýchlosť 40 kilometrov za hodinu. Keďže je ale na Marse oveľa redšia atmosféra ako na Zemi, sila vetra je napriek jeho rýchlosti pomerne slabá.