Oblečenie má vyše tritisíc rokov a napriek skutočnosti, že už v čase smrti jeho majiteľa bolo dosť opotrebované, stále vyzerá pozoruhodne nedotknuté. Nález odhalili archeológovia ešte v roku 2014 spolu s radom ďalších odevov v hroboch v Číne. Predpokladá sa, že ide o najstaršie nohavice na svete, ktoré boli vyrobené z troch kúskov látky: jedného pre každú nohu a jedného pre rozkrok. Potom ich staroveký krajčír zošil dohromady. Na nohaviciach tiež vidno zvyšky tkaných ozdôb a vedci sa domnievajú, že nohavice sa používali pre jazdu na koni. Tento odev má podľa odhadu 3300 rokov.

Predpokladá sa, že ľudia začali jazdiť na koni asi pred štyritisíc rokmi. Dovtedy sa nosili tkané suknice, ale jazda na koni si vyžiadala celkom iný strih oblečenia, museli to byť dve časti, jedna na každú nohu. Podľa ďalších nájdených nástrojov a zbraní vedci predpokladajú, že myšlienka rozdeliť dolnú časť odevov vznikla práve v súvislosti s novou epochou v dejinách ľudstva, ktorú začala jazda na koni, boj v sedle a väčšia mobilita bojovníkov.

Nohavice sú základnou súčasťou objavov, ktorými ľudia zlepšili svoju telesnú kondíciu a možnosť pohybu. Staršie odevy ako plášte, suknice a tógy, sa nehodili na jazdenie. Tento objav teda podporuje myšlienku, že nohavice priniesli do Číny potomkovia jazdeckých národov. Až dva kusy nohavíc, ktoré sa našli na pohrebisku, patrili zrejme dvom asi 40-ročným mužom, pastierom, ale aj bojovníkom.

Medzi predmetmi, ktoré sa našli pri kostiach mužov, bol bič, drevené zubadlo pre koňa, bojová sekera a luk. V Jangchaji sa našiel obrovský starý cintorín s rozlohou približne 54-tisíc metrov štvorcových. Teplé a suché podnebie v oblasti známej ako Tarimská prepadlina pomohlo udržať mŕtvoly , oblečenie a ďalšie artefakty po tisíce rokov v dobrom stave. Vykopávky sa na tomto mieste začali v roku 1970, bolo otvorených vyše 500 hrobov, no stále je čo objavovať, ako potvrdil tento senzačný nález.