Kakecugi v preklade znamená „neviditeľné opravovanie“ a týka sa oblečenia. Áno, v čase „fast fashion“ sa už čosi podobné príliš nenosí. Poškodený odev najčastejšie vyhodíme a kúpime si nový. Práca s ihlou a niťou už mnohým ľuďom nič nehovorí. Ale čo robiť, keď sa objaví diera na kúsku, ku ktorému má človek citový vzťah? Ťažko sa s ním rozlúčiť, no deravý sa nosiť nedá. Vtedy vstupuje do hry kakecugi.

Kakecugi sa do povedomia ľudí dostalo pred pár rokmi vďaka reportáži o mravčej práci Japonca menom Takao Macumoto. Ten opravoval oblečenie metódou kakecugi 55 rokov a hoci nejde o jediného človeka, ktorý sa niečomu podobnému venuje, počet takýchto majstrov z roka na rok klesá.

Oprava začína tak, že sa z vnútornej časti odevu odstrihne kúsok látky, ktorý tu nebude chýbať. Následne sa potrie acetónovou zmesou, aby sa dali od seba vlákna ľahšie oddeliť. No a potom prichádza na rad šitie, najprecíznejšia časť cele práce. Keď je šitie hotové, krajčír aplikuje na miesto špeciálne lepidlo, aby spoj posilnil, a napokon všetko zažehlí. Látka vyzerá ako nedotknutá, len odborník by videl, že ju niekto opravoval.

Majstri dokážu opraviť aj diery s priemerom tri centimetre a možno vás zaujíma, koľko takáto oprava odevu stojí. Nuž, firma Kimono Totonoe, ktorá zamestnáva krajčírov ovládajúcich techniku kakecugi, na svojej webstránke tvrdí, že ceny opráv začínajú v prepočte na 140 eurách a šplhajú sa až k 370 eurám u trojcentrimetrových dier. Väčšie diery sa už naceňujú individuálne.

Áno, ide o pomerne drahú službu. Keď ale vo videu uvidíte, čo všetko musí majster kakecugi dokázať, asi uznáte, že ide o poctivo zarobené peniaze. Škoda len, že toto krajčírske umenie postupne mizne.