MENU
Menu

Techmag VIDEO: Vyvinuli exoskeleton pre ochrnutých, pomôže ľuďom znovu chodiť

Najlepšie vynálezy sú také, ktoré ľuďom uľahčujú život. Teraz nemáme na mysli mikrovlnku či vysávač, ale čosi, čo pomôže síce len úzkej skupine ľudí, ale zato takej, ktorá pomoc potrebuje viac než zdravá časť populácie. Exoskeleton, ktorý sa možno už čoskoro rozšíri do sveta, totiž pomôže ochrnutým ľuďom chodiť.

VIDEO: Vyvinuli exoskeleton pre ochrnutých, pomôže ľuďom znovu chodiť
28-ročný Thibault utrpel pred štyrmi rokmi zranenie chrbtice. V nočnom klube spadol z výšky 15 metrov na zem a ostal od pliec dolu paralyzovaný. Neskôr sa mu síce čiastočne obnovila schopnosť hýbať ľavým bicepsom a zápästím, vďaka čomu mohol narábať s invalidným vozíkom, ale inak bol odkázaný na pomoc druhých.

Ruský Iron Man: Takto sa chcel brániť proti vymáhačom dlhov

Po úraze strávil dva roky v nemocnici a zapojil sa do testovania exoskeletonu, ktorý vyvíja firma Clinatec v spolupráci s Univerzitou v Grenobli už od roku 2017. Najprv začal používať mozgové implantáty na ovládanie virtuálnej postavy v počítačovej hre, a až potom prešiel k manipulácii s exoskeletonom.

VIDEO: Zabudnite na autonómne autá, prichádza samojazdiaci bicykel

Zariadenie ovláda pomocou dvoch senzorov. Tie má implantované medzi kožu a mozog. Síce sa nepohybuje ladne, ako by ste možno čakali na základe sledovania sci-fi filmov, ale Thibault je svojím pokrokom nadšený. „Cítil som sa ako prvý človek na Mesiaci," povedal pre médiá. Problémom je zatiaľ stabilita zariadenia. Exoskeleton musí byť zavesený zo stropu, aby nespadol, aj na tom sa však pracuje. Pokrok oproti predchádzajúcim podobným zariadeniam spočíva najmä v tom, že si vyžaduje oveľa menší invazívny zákrok do tela pacienta a zároveň je úplne bezdrôtový.

Budúcnosť je tu: Jedlo sa vyrába len z elektriny, vody a vzduchu

Exoskeleton sa zatiaľ využíva len v laboratóriu, je však možné, že o pár rokov sa bude dať vidieť aj v uliciach.

DISKUSIA
26.10. 2019 15:00
Diskusia