MENU
Menu

Techmag VIDEO: Spišský hrad v časoch najväčšej slávy: pozrite si virtuálnu prehliadku

Zavítať na prehliadku niektorého z našich hradov je naozaj zážitok. Žiaľbohu je väčšina z nich v ruinách a inak tomu nie je ani v prípade Spišského hradu. Je tu však niečo, čo vám dovolí prezrieť si ho v celej jeho kráse tak, ako vyzeral v 16. storočí. Síce len virtuálne, ale aj to sa ráta.

VIDEO: Spišský hrad v časoch najväčšej slávy: pozrite si virtuálnu prehliadku
Spišský hrad začali budovať na prelome 11. a 12. storočia, pričom prvýkrát sa písomne spomína v roku 1120. Mal dôležitú úlohu pri ochrane severovýchodnej hranice Uhorska a postupne sa rozrastal až do takej miery, že sa stal jedným z najväčších hradov v strednej Európe.

Osud hradu sa začal k horšiemu obracať koncom 17. storočia. Rodina Čákiovcov, ktorá ho vlastnila, sa odsťahovala do kaštieľov a na Spišskom hrade ostala bývať len malá posádka. Opevnenie pustlo a jeho skazu dokonal požiar v roku 1780.

Dnes je hrad zakonzervovaný a sprístupnený turistom, ktorí si môžu len predstavovať, ako asi vyzeral v čase svojej najväčšej slávy.

O jeho virtuálnu rekonštrukciu sa postaral maďarský grafik Zsolt Mihályi, ktorý podobným spôsobom sprístupnil okrem iných aj Fiľakovský hrad. Vďaka nemu sa tak môžete presunúť o 500 rokov späť a pozrieť sa, ako vyzeral náš najväčší hrad predtým, než sa z neho stala ruina. Video nájdete pod článkom.

Autor: Filip
Foto: Youtube


 

DISKUSIA
11.2. 2016 6:15
Diskusia