MENU
Menu
a

Techmag VIDEO Ruská kamenná rieka je divom prírody, ktorý berie dych

Div prírody, ktorý takmer nik nepozná. Aj tak by sa dala nazvať kamenná rieka v ruskom národnom parku Taganaj na juhu Uralu. Tisíce a tisíce skalísk si tu prerazili cestu jedľovým lesom a vytvorili úkaz, aký sa len tak nevidí.

Kamenných riek existuje na Zemi viacero. Jedna sa nachádza v bulharskom pohorí Vitoša, ďalšia zasa na Falklandoch. Žiadna však nie je taká veľká a pozoruhodná ako tá, ktorá zdobí národný park Taganaj v Čeľjabinskej oblasti. Meria šesť kilometrov a začína ako viacero malých „potokov“ s priemerom 20 metrov, ktoré sa postupne zlievajú do jednej veľkej rieky. Tá má na niektorých miestach šírku až 700 metrov.

Existuje viacero legiend o tom, ako rieka vznikla, ale geológovia sa zhodujú, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o výsledok ľadovcovej činnosti. Pred približne desaťtisíc rokmi sa ľadovec odtrhol a razil si cestu z vysokohorských údolí do dolín pričom za sebou zanechával výraznú stopu v podobe špecifických skalísk.

Mimochodom, niektoré skaly sú skutočne obrovské a vážia až desať ton. Ako môžete vidieť vo videu, aj dospelý človek môže mať ťažkosti s ich prekonávaním a kamenná rieka tvorí prekážku, ktorú je problém zdolať.