Ruská armáda nie je prvá, ktorá využíva nafukovacie tanky či iné vozidlá. „Armádu duchov“ využili už Spojenci po vylodení v Normandii, kedy sa im vďaka neškodným atrapám podarilo odlákať pri postupe Francúzskom značnú časť nemeckých vojsk.

Vyzerať silnejší, než v skutočnosti ste, je v rámci vedenia vojenských operácií mimoriadne dôležité. A vedia to aj Rusi, ktorí disponujú nafukovacími „strojmi“. Tie sú podstatne lacnejšie než ich skutočné náprotivky, ale na odvedenie pozornosti slúžia rovnako dobre.

Ruskej armáde dodáva tieto balóny firma RusBal, ktorú v roku 1993 založil nadšenec balónového lietania. Spoločnosť vyrába všetko od nafukovacích raketometov a tankov cez stíhačky až po radarové stanice. A hoci z jej výrobných liniek schádzajú napríklad aj skákacie hrady pre deti, najvýznamnejším klientom RusBal-u je práve armáda.

Len pre porovnanie, nafukovací tank T-80 stojí približne 15-tisíc eur, zatiaľ čo skutočný okolo troch miliónov. Za cenu ozajstného tanku sa tak dá kúpiť celá nafukovacia divízia a ešte sa aj ušetrí.