Aj keď je „umelá inteligencia“ čoraz častejšie využívaným pojmom, nesmieme zabúdať na to, že roboty sú s nami už veľmi dlho, aj keď nie vždy disponovali schopnosťou samostatného pohybu či strojového učenia. Veď len pomyslite na priemyselné roboty v automobilovom priemysle či roboty, ktoré pracujú na čistení mínových polí. No a jedna japonská spoločnosť opäť upriamila pozornosť na tieto nenápadné stroje. Vyrobila humanoidného robota určeného na ťažkú prácu.

Firma Jinki Ittai nedávno odhalila nezvyčajného a zaujímavého robota, ktorý je perfektným príkladom kooperácie človeka a stroja. Robot má trup, hlavu a dve ruky a je pripevnený k ramenu na podvozku nákladiaku.

Je určený na údržbové práce v najrôznejších oblastiach od opravovania železničných stožiarov až po výmenu dopravných značiek. Dokáže nahradiť celý tím robotníkov a tým pádom zmenšiť riziko pracovného úrazu. Dokáže dvíhať ťažké kovové rúry i platne a robí to rovnako dobre ako človek. Asi preto, že tento stroj je riadený človekom.

Robot napodobňuje pohyby ľudského tela. Presnejšie povedané tela vodiča, ktorý sedí v kabíne. Na tvári má špeciálne okuliare prepojené s „očami“ robota a človek tak vidí to, čo stroj. Vďaka tomu dokáže precízne kontrolovať pohyb robotických rúk, a to pomocou technológie, ktorú vyvinula firma Jinki Ittai. Práve táto technológia je podľa firmy kľúčová pri vývoji ďalších podobných strojov.

V súčasnosti prebiehajú posledné testy a robot by sa mohol dostať do ostrej prevádzky v roku 2024. Dve železničné spoločnosti v Japonsku si už objednali niekoľko kusov a od ich recenzií bude záležať, či Jinki Ittai dosiahne úspech. Čosi sa jej už však podarilo: ukázala, ako môže vyzerať spolužitie ľudí a robotov v najbližšej budúcnosti.