MENU
Menu
zdroj: Festo.com
a

Techmag VIDEO Ohromný pokrok v robotike: Stroj lieta ako lastovička

Nemecká firma Festo je známa svojimi robotickými výtvormi, pri ktorých sa inšpiruje najmä prírodou. Jej najnovší model pripomína lastovičku nielen tvarom, ale aj tým, ako lieta. Ide o skutočne majstrovské inžinierske dielo.

Za posledných desať rokov prišla spoločnosť Festo s robotmi v tvare mravcov, motýľov, tučniakov, medúz a dokonca aj kengúr. V júli 2020 ale odhalila zatiaľ najdokonalejší stroj, ktorý vznikol v jej dielni. Ide o ultraľhakého robota inšpirovaného lastovičkou, ktorý je schopný napodobňovať vtáčie pohyby s mimoriadnou presnosťou. Nerobia mu problém ani prudké klesania či rýchle otočky a krídlami máva naozaj ako lastovička.

Aby mohli imitovať pohyby lastovičky, museli sa konštruktéri zamerať v prvom rade na nízku hmotnosť. V konečnom dôsledku tak robot váži iba 42 gramov, teda približne toľko ako golfová loptička. Na dĺžku meria 44 centimetrov, rozpätie krídiel má väčšie, až 68 centimetrov. Sfarbením či presným tvarom sa na lastovičku až tak nepodobá, pretože konštruktérom išlo najmä o napodobenie pohybov. A to im vyšlo na jednotku.

Perá má robot vyrobené z ľahkej peny, ktorá sa správa rovnako ako perie. Ku kostre sú pripevnené karbónovými tyčkami a počas letu sa hýbu. Perá sa tiež prekrývajú, podobne ako šindle na streche, čo umožňuje regulovať prietok vzduchu krídlami a vykonávať náročné manévre.

Navzdory nízkej hmotnosti disponuje „lastovička“ bezkartáčovým elektrickým motorom, dvomi servomotormi, batériou a viacerými doskami plošných spojov, ktoré umožňujú robota ovládať a lokalizovať.

Video z prezentácie robota nájdete nižšie.