MENU
Menu
kallima inachus

Techmag VIDEO Nie, nepozeráte sa na list: Hmyz sa dokonale maskuje

Nie všetko, čo v Japonsku a Indii vyzerá ako list, ním aj v skutočnosti je. Napríklad taký motýľ s latinským názvom kallima inachus. Ten sa dokáže dokonale maskovať a napodobniť hnedý list, ktorý už dávno spadol zo stromu.

V Japonsku sa vraví, že kallima inachus napodobňuje mŕtvy list lepšie, než to dokáže samotný mŕtvy list. Ide síce o prehnané tvrdenie, ale nie o veľa. Malý motýľ sa maskuje prakticky dokonale a farbou, tvarom i štruktúrou vie mŕtvy list perfektne napodobniť. Dokonca aj malé nedokonalosti v podobe trhliniek či čiernych škvŕn len posilňujú dojem, že nejde o živého tvora.

Kamufláž kallimy inachus má dokonca dve verzie. Počas obdobia sucha, keď nie sú tropické motýle až také aktívne, sa maskuje jednoduchšie a kamufláž funguje iba vtedy, keď sa motýľ vôbec nehýbe. Keď však prídu dažde, mimikry sa menia. Kallima inachus vtedy dokáže napodobňovať list aj počas pohybu, musí však dodržať jednu zásadu: nehýbať krídlami. Na maskovaný presun môže použiť iba nohy.Keď rozprestrie krídla môže farebnosťou smelo konkurovať tým najkrajším motýľom.

kallima inachus
Zdroj: Shuttertock

Kombinácia modrej a oranžovej ulahodí nejednému zraku a láka aj predátorov. Aj preto sa kallima inachus snaží príliš nelietať.V minulosti sme vám priniesli články o viacerých majstroch kamufláže, konkrétne o moliach uropyia meticulodina či macrocilix maia. Podľa nás zvláda ale kallima inachus maskovanie najlepšie. A aký je váš názor? Dajte nám vedieť v komentároch.