MENU
Menu

Techmag VIDEO: Najväčší objekt, akým človek pohol: Plošina Troll A je skutočný gigant

Ropná plošina Troll A sa dnes nachádza v mori asi 80 kilometrov severozápadne od nórskeho mesta Bergen. Má na konte viacero svetových rekordov a jeden z nich sa týka aj toho, ako sa vôbec dostala na svoje miesto určenia. Troll A je totiž vôbec najväčším objektom, akým kedy človek pohol.

VIDEO: Najväčší objekt, akým človek pohol: Plošina Troll A je skutočný gigant
Foto: Wiki/swinsto101
Troll A má výšku 472 a váži 680-tisíc ton. Bez závaží, s nimi je to takmer raz toľko. Ide o majstrovský kus inžinierstva a radí sa medzi vôbec najkomplexnejšie priemyselné projekty v dejinách. Dostať ju presne na miesto, z ktorého dnes ťaží ropu, bolo doslova konštruktérskym a logistickým umením, pomalou symfóniou pohybu. V roku 1996 spôsobila televíznu senzáciu, keď jej prepravu sledovali milióny ľudí nielen v Nórsku, ale aj v iných krajinách.

VIDEO: Neuveriteľná záchrana: Psa našli 200 kilometrov od pobrežia na ropnej plošine

Oporné stĺpy sa bežne prepravujú vo vodorovnej polohe a na mieste určenia sa komplikovaným spôsobom prostredníctvom nadnášacích zariadení pomaly spustia na dno. Zvyšok konštrukcie putuje separátne a montuje sa až na mori. V prípade Troll A tomu tak nebolo. Zložili ju ešte na pobreží a vliekli desiatky kilometrov vcelku. Celá preprava trvala sedem dní.

Neuveriteľné mesto: Vitajte v Neft Dashlari, ktoré stojí na ropných plošinách

More má v mieste, kde dnes Troll A stojí, hĺbku 303 metrov. V jednom z oporných stĺpov sa nachádza výťah a trvá deväť minút, kým odvezie človeka z horného poschodia plošiny až k päte stĺpu. Mimochodom, stĺpu nehrozí, že by ho mohlo poškodiť more. Má meter hrubú stenu zo železobetónu a vyrábala jedným kontinuálnym liatím betónu do formy, čo jej zabezpečilo maximálnu pevnosť.

Oporné stĺpy spája dômyselný betónový box navrhnutý tak, aby odrážal potenciálne nebezpečné vlny a absorboval rezonancie, ktoré spôsobujú. Pre istotu má však každý stĺp aj šesť 40-metrových vákuových kotiev.

Predstavte si svet bez ropy...

V roku 1996, keď Troll A začala fungovať, mala titul najvyššej ropnej plošiny sveta. Tú jej neskôr vyfúkla plošina Petronius v Mexickom zálive, ktorá sa týči vo výške 610 metrov nad oceánskym dnom. Stále však ide o najväčší objekt, akým kedy človek pohol.

Autor: Noel

DISKUSIA
21.11. 2019 17:00
Diskusia